INFARKTI, SMAJLAJ:POPULLATA ME RRISK TË LARTË

Infarkti miokardit, e njohur në popull edhe si pika në zemër, është nekrozë e parikthyeshme e muskulit kardiak që shkaktohet si pasojë e një ishemie të zgjatur.

Sipas mjekut kardiolog Edi Smajlaj popullata paraqitet me nje rrisk te larte per infarktin e miokardit per disa arsye që janë konsumimi i duhanit, obeziteti, diabeti, niveli i stresit etj

Edhe gjendja ekonomike është një nga shkaqet kryesor të infarktit tregon mjeku Smajlaj

Zakonisht infarkti njihet si patologji qe prek moshat mbi 40 vjeç por kohet e fundit po prek edhe moshat e reja 20-30 vjeç per shkak të arsyeve të lartpermedura

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...