Njihuni me adoleshenten që është alergjike ndaj “jetës”, mbijeton falë qenit të saj

Një adoleshente, e cila ka një alergji vdekjeprurëse ndaj çdo gjëje të mundshme që e rrethon, ka arritur të mbijetojë falë qenushes të saj të stërvitur, Makki.

17-vjeçarja, McKenze Messman, nga Lincoln, Nebraska, është e detyruar që ta kalojë pjesën më të madhe të jetës së saj e mbyllur në shtëpi ose në spitale. Ajo gjithashtu fle shpesh deri 15 orë në ditë.

Tre vjet më parë ajo u dia.gnostikua me sindromën Mast Cell Activation, e cila e bën sistemin autoimun të vajzës që të reagojë ke.q nga gjithçka që e rrethon, që nga dielli deri tek parfumet dhe ushqimi.

Për t’i ardhur në ndihmë McKenze-it, familja mori një qenushe në vitin 2016 e cila u stërvit për ta paralajmëruar vajzën 20 minuta para se të ndodhë ndonjë reaksion në trupin e saj.

Makki është e stërvitur për të kuptuar se kur vajzës i rriten nivelet e histaminës, kur i rriten rrahjet e zemrës dhe e paralajmëron atë përpara se të kalojë në krizë.

Kjo i lejon asaj të marrë medikamente për të zvogëluar ashpërsinë e simptomave të saj ose për të sistemuar veten në kohë në një vend të rehatshëm përpara krizës ose reaksionit.

McKenze tregon:

Kur jam gati të kaloj reaksion alergjik, ajo më lëpin dorën, kur më rriten rrahjet e zemrës ajo më shtyn lehtë këmbën, kur do të më nisë migrena më prek me putra këmbën.”

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...