Fakte që nuk i keni ditur rreth picës

Pica është ndër ushqimet më të preferuara në botë. Në SHBA, një person mesatarisht ngrënë 6000 copa pice brenda një viti.

Kjo javë cilësohet si ‘Java Nacionale e Picës’. Prandaj për këtë ju sjellim disa fakte rreth këtij ushqimi.

1.Fjala ‘Picë’ për herë të parë është përdorur në vitin 997 në një tekst në gjuhën latine.

2.Në vitin 1835 Alexandre Dumas, autor i librit ‘Tre muskutierët’ vizitoj qytetin e varfër të Napolit. Napolitanët në verë ngrënin vetëm shalqi dhe në dimër vetëm pica.

3.Piceria e parë në Amerikë ishte në qytetin e Neë York, në vitin 1905.

4.Njerëzit nuk janë të vetmit që ngrënin pica. Ekziston një lloj i picës që është për qen që quhet ‘Heaven Scent Pizza’.

5.Në vitet e 60-ta, ushtria amerikane spiunoj reporterët dhe politikanët duke dërguar ushtar si shpërndarës të picave.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...