Në këtë vend, bie borë deri në 5 metra

Europa javëve të fundit është ‘pushtuar’ nga reshjet e mëdha të borës, të cilat po vazhdojnë ende në disa vende, transmeton Gazeta Metro.

Vendet më të prekura nga bora e ngricat janë Gjermania, Zvicra e Austria, derisa në këtë të fundit po thuhet se ka rënë borë deri në 5 metra.

Të trija këto janë prekur nga stuhitë e borës dhe ortekët të cilat deri tani u kanë marrë jetën 26 personave, kurse sot meterologët kanë paralajmëruar për reshje dhe erëra deri në 160 kilometra në orë.

Në provincën e Salzburgut, tani 17.000 njerëz janë të shkëputur nga pjesa tjetër e botës për shkak të reshjeve të mëdha të borës, ndërsa shërbimet e shpëtimit dhe të shërbimeve të tjera po punojnë me fuqinë dhe kapacitetin.

Rreziqet e ortekëve gjithashtu e bëjnë trafikun hekurudhor të vështirë dhe disa linja janë të mbyllura.

Kujtojmë se përveç Austrisë, Gjermanisë e Zvicrës, gjendje më e mirë nuk është as në Greqi.

Atje, për herë të parë pas disa viteve janë shënuar temperatura të ulëta rekord, deri në -27 gradë Celsius

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...