“Më mjekuan kot, NUK kisha asnjë sëmundje”

Në fillim të Janarit të vitit të kaluar, isha gjithë entuziasëm dhe energji.

Unë, Anila, e bija e një mësuesi të thjeshtë dhe një ish-kooperativisteje nga fshatrat e thella të Veriut, në moshën 37 vjeçare sapo isha emëruar CEO në një kompani me nam të mirë.

Kështu që Vitin e Ri e festova sa munda, hëngra, piva, u argëtova pa fund, sepse ditët në vijim do të ishin të shumë impenjative për karrierën time…

SI MË NISËN PROBLEMET E PARA SHËNDETËSORE

Por sapo iu ktheva punës, nisa të kem disa probleme shëndetësore; po ndjeja lodhje që pa nisur punën, fryrje barku e stomaku njëkohësisht, zorrët po më krijonin gazra dhe isha në siklet sa herë më vinte dkush në zyrë.

Ua lashë fajin ushqimeve të shpejta që po konsumoja në zyrë dhe nisa të porosis pjata nga restorante të mira dhe me cilësi, ku nuk duhet të mungonin asnjëherë sallatrat jeshile.

Sërish gjendja nuk po ndryshonte.

Vazhdoja të kisha të njëjtat probleme, madje më të theksuara. Po më merreshin mendtë, bëhesha shpejt nervoze, pa llogaritur që trupi e ndjeja të rëndë “plumb”, edhe pse kisha peshë normale.

NË DIETË PËR DIABETIN QË S’E KISHA…

– Një ditë, një mikja ime farmaciste më tha që të masja tensionin dhe sheqerin në gja.k.

Tensioni më doli normal, ndërsa vlerat e glicemisë pak më të larta se normalja. “Je në fazë paradiabetike”, më tha.

– Duhet urgjent që të nisësh një dietë që mos të kalosh në diabet të përhershëm dhe të nesërmen më dha një regjim ushqimor, që sipas saj, do të stabilizonte gjendjen time “dorë me një”.

Ishte e bazuar në sallata kryesisht me brokol, lakërishte të tjera dhe peshk e me të tjera ushqime që ndihmojnë kundër diabetit.

Me besim të plotë te eksperienca e saj 15 vjeçare në farmaci, e nisa dietën antidiabetike, për ta lënë e sfilitur vetëm 5 ditë më pas, pasi përfundova në urgjencë.

MË MBUSHËN ME BARNA PËR NJË ULÇER TË VOGËL
Në urgjencë më bënë nja “7 palë analiza” dhe pasi nuk gjetën asgjë, dyshuan se kisha probleme stomaku e do fusnin një tub për të parë nga brenda.

Mos ta tregoj tmer.rin që hoqa…

– Si përfundim, gjetën një ulçer të vogël e për atë më dhanë një qese të madhe me ilaçe.

I piva edhe ato sa “u ngopa” dhe pas një jave, më kapi një dhim.bje koke kronike, ndërsa ndjeja mpirje trupi.

– “Epo, e ke nga mbingarkesa e punës së re”, më tha nëna ime, duke më dhënë ultimatum që të merrja raport disa ditë dhe të shkoja në fshat, të qetësohesha.

Ashtu veprova…

DHE NËNA IME QË IA LA FAJIN AJRIT TË TIRANËS!

Mora raportin dhe u nisa drejt fshatit tim të lindjes, thellë mes maleve.

Cuditërisht, pas 3 ditëve të para, unë po ndihesha më mirë.

Ndenja 1 javë, pastaj e shtyva raportin edhe 3 ditë të tjera.

Pas 10 ditësh, ndihesha e qetësuar dhe nuk ndjeja më probleme.

“A të thashë, kishe nevojë për ajër të pastër dhe qetësi”, më tha mamaja, gjithë qesëndi, duke qenë se i kishte dalë “e vetja”.

U ndamë mes përqafimesh dhe u nisa për Tiranë, gjithë energji.

DYSHIMET E MJEKUT PËR SEMUNDJE TE KEQE
Dita e parë ishte në rregull, e dyta filloi të më shqetësonte.

E treta pastaj… gjithçka ia nisi nga fillimi.

C’të bëja?

M’u duk vetja si e dënuar, për të shkuar të jetoja përgjithnjë në fshat!

– Shkova në një laborator privat në Tiranë dhe bëra analiza dhe sërish nuk po dilte gjë.

Mjeku që pa analizat, nisi të dyshonte mos kisha ndonjë kanc.er të fshehur në zorrën e trashë dhe më tha të bëja ca ekzaminime të avancuara.

Fillova të imagjinoj ndonjë tub edhe në zorrën time të trashë, u tmerrova!

EKSPERIMENTET E MIA ME SHËNDETIN

– Kjo më bëri që të nisja të kërkoja nëpër internet dhe rreth simptomave të mia.

Ishte një kaos i vërtetë, derisa… gjeta një dëshmi mjaft të ngjashme me timen të një burri, i cili fliste për një Test të Intolerancës Ushqimore, përmes të cilit kishte shkuar drejt përmirësimit.

Nisa “të gërmoj” rreth këtij Testi dhe zbulova se shumë njerëz kishin vuajtur nga intolerenca ushqimore, kryesisht nga laktosa – qumështi dhe nënproduktet e tij, apo drithërat dhe kishin gjetur zgjidhjen, duke i eliminuar ato.

“Pse ta bëj Testin unë”, mendova unë, mund të provoj vetë dhe të eliminoj këto produkte.

Kështu ia nisa, dy javët e para hoqa dorë nga çdo prodhim që vinte nga qumështi dhe veza.

Rezultati? Ibret… Isha më keq se sa kur nisa eliminim.

Dy javët e tjera riktheva qumështin e vezët dhe hoqa drithërat, përfshirë bukë, makarona, biskota, gjithçka me gluten.

Rezultati? Një budallallëk më vete! E kuptova që eksperimentet me veten ishin të tepruara dhe duhej t’i ndaloja urgjent!

…GJITHÇKA MË ISHTE DASHUR PËR SHËNDETIN: TESTI I INTOLERANËS USHQIMORE

– U interesova dhe gjeta numrine telefonit (00 355 69 88 17 187) për të kryer një Test për Intolerancën Ushqimore dhe ajo që më befasoi ishte se ky Test, ndryshe nga çfarë e kisha menduar unë, ishte krejtësisht pa dhimbje.

Mbi të gjitha, as do të sorrollatesha e të humbja ndonjë ditë punë, se realizohej vetëm në 5 minuta, një procedurë komplet rutinë, pa asnjë parapërgatitje; vetëm duke marrë nga koka 3-4 fije floku, me rrënjë!

Kryeva testin në kohë rekord dhe do të analizoheshin 600 elementë ushqimorë, për të parë se cili prej tyre ishte intolerant për trupin tim.

– Pas pak ditësh, më erdhi përgjigjia dhe u befasova: A e gjeni dot se cila ishte intoleranca ime ushqimore?

Nuk do ta kisha imagjinuar kurrë, por unë isha intolerante nga brokoli (dhe disa ushqime)!

Po, po, ai që është ushqimi më i shëndetshëm dhe më i rekomanduar si luftarak ndaj shumë sëmun.djeve, trupi im nuk e toleronte dot.

Dhe unë që e përdorja thuajse çdo ditë në Tiranë, meqë është një “magazinë” me vitamina e minerale.

Kjo kishte qenë dhe arsyeja pse unë isha ndjerë më mirë atje në fshatin tim të thellë, sepse atje nuk kisha ku ta gjej brokolin dhe kisha ngrënë ushqime të tjera të zonës.

Nuk ishte ajri i pastër që më kishte përmirësuar, por eliminimi i brokolit nga menuja ime, ai që më ktheu në rrjedhën time normale të shëndetit dhe të vijimit të karrierës, që po më rrezikohej nga stresi, mospërqendrimi, nervozimi etj.

MESAZHI IM…
– Ndaj, duke rrëfyer historinë time me shëndetin, po ju jap mesazhin tim: Mos bëni eksperimente me veten, para se të mbushni veten me ilaçe, bëni një Test të Intolerancës Ushqimore.

Eshtë rruga e duhur për të shkuar drejt shëndetit optimal, pasi bashkë me testin do të merrni edhe dietën e personalizuar, që të hiqni nga pjata ushqimet që mbase janë të shëndetshme për të tjerët, por jo për ju!

Intoleranca Ushqimore, 1 Test që vlen sa “100 analiza” së bashku
– Një analizë e VETME, sa për “100 ekzaminime së bashku”, zbulon ushqimet që nuk ju tret trupi dhe problemet shëndetësore.

Shumë njerëz e kalojnë jetën e tyre pa e mësuar kurrë se intolerancat ushqimore janë shkaku kryesor i shëndetit të tyre të keq, apo që nuk bien dot nga pesha sado që mbajnë dieta.

Çuditërisht, janë të njohura alergjitë ushqimore, por dihet pak mbi intolerancat ushqimore.

Edhe pse, në fakt të pasurit e një intolerance ushqimore është shumë më e zakonshme se një alergji ushqimore.

Njerëzit që ndihen keq bëjnë qindra analiza e teste, përfshirë atë të alergjisë, por nuk e dinë se: Ajo që u duhet është pikërisht Testi i Intolerancës Ushqimore.

SHPESH, KY TEST ËSHTË ZGJIDHJA E PROBLEMEVE SHËNDETËSORE NË MËNYRË NATYRALE, PA U “FURNIZUAR” ME ILAÇE.

– Jeni mbipeshë?

– Keni dhim.bje barku?

– Probleme të tretjes?

– Dje.gie dhe fryrje stomaku?

– Gastrite?

– Dhim.bje kronike të kokës?

– Ankth, stres, depresion?

– Lodhje kronike?

– Mungesë përqendrimi?

– Alergji të lëkurës, Sinusit?

– Çrregullime në jashtëqitje?

– Probleme hormonale?

– Fryrje të këmbëve dhe duarve?

– Anemia?

– Jeni shtatzanë ose kërkoni të mbesni shtatzanë dhe dëshironi fëmijë pa defekte gjenetike?

– Keni femije me crregullim te spektrit autik?

– Keni probleme menopauze?

– Probleme me sëmun.djet reumatizmale

– Keni toksina në trup?

– Mungesa Vitaminash?

– Mungesa Mineralesh?

– Keni rrezatime?

– Pagjumësi?

– Luhatje emocionesh?

– etj?

* Bëj Testin e Intolerancës Ushqimore, zgjidh SAKTE problemin e shëndetit vetëm me Ushqim.

* Testi bëhet përmes fijeve të flokut, ku analizohet deri në ADN rrënja e tij, duke zbuluar ushqimet intolerante dhe problemet shëndetësore.

* Mund ta kryejë çdo person, që nga fëmijët pas lindjes dhe pa limit moshe, tejet i rekomanduar për shtatzanat.

* Nëpërmjet Testit të Intolerancës Ushqimore në ADN kontrollohen 600 lloje ushqimesh dhe 200 minerale, aminoacidet, radiacionet, valët e celularit, vitamina apo ndotësish ambjentalë, të shoqëruar me dietën përkatëse të personalizuar.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...