Kënga shqipe “Ti më je si një gonxhe” vjen në gjuhën kineze (VIDEO)

Kënga “Ti më je si një gonxhe” është mjaft e njohur edhe në Kinë. Po e sjellim një version të kësaj kënge të kënduar gjatë mbrëmjes së djeshme ekskluzivisht për ju.

Në internet, mund të gjeni edhe versionin karaoke të saj, por edhe e kënduar nga shumë artistë kinezë. Kështu, përveç filmave të realizimit socialist, kinezët adhurojnë edhe këngët e vjetra shqipe, – ashtu siç është edhe kjo këngë e vjetër shkodrane, që në gjuhën kineze tingëllon “Han bao yu, fang de hua” (含苞欲放的花), ndërsa në shqip: “Ti më je si një gonxhe“.

Kënga u këndua nga një grup vajzash shqiptare dhe u mirëprit me duartrokitje të zjarrta nga të pranishmit e mbledhur në kuadër të 68-vjetorit të themelimit të Republikës Popullore të Kinës,

ku Ambasada e R.P. të Kinës në Tiranë, organizoi të premten pasdite në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, një pritje zyrtare, shkruan Konica.al

(Shihni më poshtë një videoklip të kënduara në Kinë, të këngës “Ti më je si një gonxhe”)

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...