Ajo vendosi qepë në çorape… e pabesueshme çfarë i ndodhi trupit të saj!

Qepa është një ushqim shumë i pasur. Disa nga vetitë e saj janë me të vërtetë të pazakonta.

Për shembull, ato mund të përdoren për lehtësimin e shëndetit nga i ftohti, gripi madje edhe ethet. Gjithashtu qepët janë shumë të mira për të thithur toksinat në trup dhe kanë veti antibakteriale.

Kështu, nëse vendosni qepë në çorape ndërkohë që flini, ju do të:

1.Hiqni helmet nga trupi

Qepët përmbajnë përbërje squfuri, të cilat janë përgjegjëse për erën e fortë të saj. Për më tepër, këto përbërje heqin helmet nga trupi duke eliminuar toksinat e padëshiruara.

2. Hiqni erën e keqe të këmbëve

Qepët janë edhe një burim natyror i vetive antibakteriale dhe antifungale, që eliminojnë erën e pakëndshme të këmbëve.

3.Pastroni gja.kun

Kur vendosni një fetë qepë në këmbën tuaj, ajo liron acid fosforik. Pastaj, ajo hyn në gja.k dhe pastron gjakun që kalon nëpër vena.

4.Forconi sistemin imunitar

Për shkak të vetive antibakteriale dhe antivirusale, qepët luftojnë infeksionet dhe rrisin sistemin imunitar.

Si t’i përdorni qepët në çorape

Duhet ta prisni qepën në feta të holla dhe t’i vendosni ato në pjesën e poshtme të këmbëve tuaj. Më pas, vendosni një palë çorape që t’i mbani ato në vend. Duhet t’i lini ashtu brenda natës dhe t’i hiqni në mëngjes.

Duke e bërë këtë, qepët do të absorbojnë toksinat, do të pastrojnë ajrin rreth këmbëve dhe do të eliminojnë bakteret.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...