Ju ka zene gripi? Ja cfare te konsumoni e te shpetoni prej tij

Nuk ekziston asnjë truk magjik për t’i shpëtuar zemërimit të sezonit të dimrit. Megjithatë ndjekja e një regjimi të shëndetshëm ushqimor mund të ndihmojë me siguri për të parandaluar gripin sezonal dhe sëmundjet virale.

Nga çaji i zi, kosi dhe portokajt, këto janë ushqimet që kanë fuqi mbrojtëse kundër gripit. Ja një udhëzues i shpejtë për ushqimin që duhet të përfshini në dietën tuaj të rregullt për të parandaluar gripin dhe të ftohtin.

Çaji i zi

Çaji i zi i përgatitur me xhenxhefil, limon dhe erëza ndihmon në mbrojtjen e trupit kundër të ftohtit dhe gripit. Një hulumtim në Universitetin e Pisas gjithashtu zbuloi një fakt interesant. Njerëzit që pinin pesë gota çaj të zi në ditë për 2 javë kishin përmirësim në sistemin imunitar të qelizave T, për të nxjerrë 10 herë më shumë infeksionin e virusit të gripit.

Perimet me gjethe jeshile

Perimet si spinaqi, brokoli, lakra ndër të tjera janë një burim i pasur i vitaminave si A, C dhe E. Këto perime sezonale e të freskëta nxisin imunitetin dhe mbrojnë trupin nga gripi dhe i ftohti.

Hudhra

Përveç shtimit të aromës në ushqim, hudhra i siguron trupit disa përfitime shëndetësore. Konsumimi i 3-4 thelpinj hudhre të papërpunuar çdo mëngjes rrit imunitetin.

Gjithashtu ndihmon në mbajtjen në kontroll të infeksioneve virale . Hudhra është një agjent shumë efikas antibakterial, antimykotik dhe antiviral. Gjithashtu parandalon infeksionet mikrobike në trup.

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket jane ne afersi te sheshit "Isa Boletini". Nga sa behet me dije informohemi se zjarri...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...