Spitali, 10 rregulla që duhet të ndiqni kur vizitoni një të sëmurë

Mbështetja e të afërmve dhe miqve është e rëndësishme për pacientët, por gjithashtu duhet të jenë në gjendje të pushojnë, pasi ata përgjithësisht zgjohen herë pas here për ekzaminime ose teste të reja. Më shumë arsye për të minimizuar kohën e vizitës dhe numrin e vizitorëve.

Nuk duhet të jeni të sëmurë
Shumica e pacientëve të pranuar në spital kanë një sistem imunitar të dobësuar, që do të thotë se ata janë më të ekspozuar ndaj baktereve dhe infeksioneve.

Pra, nëse keni kollë, ftohje, grip ose, edhe më keq, ethe, është më mirë të shtyni vizitën eventuale dhe të kufizoni veten në një telefonatë: në këtë mënyrë do të shmangni infektimin e stafit të spitalit dhe pacientëve të tjerë.

Po aq e pakëshillueshme është që të sillni një fëmijë nën moshën 13 vjeç për të vizituar, sepse nuk ka një sistem imun të fortë si ai i një të rrituri, ka më shumë gjasa të sëmuret.

Këshilla e Reader’s Digest: Gjithmonë lani ose dezinfektoni duart para se të hyni dhe të largoheni nga dhoma e pacientit.

Mos dërgoni lule të freskëta, ushqime, bimë ose fruta

Për pacientët e sëmurë rëndë, kontrolli i infeksionit është vendimtar, prandaj etiketa e spitalit ndalon një mysafir që të sjellë lule të freskëta, bimë ose fruta pa kërkuar leje paraprakisht: sporet e kërpudhave që mund të mbajnë munden në fakt të infektojnë pacientët.

Dhe madje edhe ushqimi jo i shëndetshëm është definitivisht jashtë rregullave, sepse shumë pacientë duhet të rrinë në dietat strikte.

Mos tregoni përvoja negative
Një person i shtruar në spital, dihet që është i brengosur, kështu që nuk është rasti që të alarmohet më tej, duke dëgjuar histori të trishtuara nga pacientët e tjerë që kanë qenë në spital (dhe ndoshta nuk kanë dalë gjallë).

Po kështu, duke u dhënë pacientëve lajme të këqija për botën jashtë (qoftë faturat e papaguara ose ndonjë sulm terrorist) do të ndihmoni t’i bëni akoma më të pambrojtur dhe të pafuqishëm.

Ndërkohë, janë tema të mira bisede qëndrimi në përgjithësi në spital, interesat personale të pacientit dhe projektet e tij pas shërimit.

Mos merrni jastëkë, batanije ose rroba
Spitali është një depo e mikroorganizmave që, natyrisht, askush nuk dëshiron t’i marrë me vete.

Ajo që në vend të kësaj është e garantuar të ndodhë në qoftë se i çoni pacientit rroba, jastëkë dhe batanije nga shtëpia dhe pastaj i merrni me vete, është vënia në rrezik edhe e shëndetit të anëtarëve të tjerë të familjes.

Nëse një pacient ka nevojë për liri shtesë, thjesht pyetni stafin e spitalit për t’i sjellë gjërat që ka nevojë.

Mos flisni në emër të pacientit

Në përgjithësi, një person i shtruar në spital nuk ka nevojë që dikush tjetër të zërë vendin e tij me mjekë dhe infermierë, sepse ai është plotësisht i aftë të shprehë mendimet e tij, të thotë se si ndihet ose t’u përgjigjet pyetjeve që i drejtohen atij, të tilla si ato që kanë të bëjnë me simptomat dhe çdo përmirësim apo dhimbje.

Mos kontaktoni me stafin në mënyrë agr.esive
Të shohësh një të dashur në një shtrat në spital, duke vuajtur mund të prekë këdo, por duke fajësuar mjekët ose infermieret, duke i tor.turuar me pyetje, është qasja e gabuar, sepse stafi duhet të jetë në gjendje të kryejë punën para se t’u japë shpjegime familjarëve.

Në rast se vizitorët ishin të shumtë ose pacienti nuk ishte në gjendje të fliste për veten e tyre, ndoshta do të ishte e përshtatshme të caktohej një zëdhënës, i cili flet në emër të familjes dhe personit të shtruar.

Mos hani nga tabakaja e pacientit
Nëse personi i shtruar nuk e përfundon vaktin, tundimi i përhapur është të hani mbetjet në tabaka, në mënyrë që mos të humbni ushqimin që, përndryshe, duhet të hidhet.

Por kjo nuk është diçka që duhet të bëhet, sepse tabakaja e zbrazët mund të çorientojë stafin e spitalit, duke e bërë atë të besojë se pacienti është duke ngrënë siç duhet, kur në të vërtetë nuk është.

Mos jini tepër emocional

Ata që mendojnë se nuk mund t’i mbajnë emocionet (ose mbajnë lotët) kur flasin me dikë të dashur në spital, do të bënin mirë të shoqëroheshin nga një mik gjatë vizitës, i cili do t’i priste jashtë dhomës, gati për t’i dhënë atij çdo ngushëllim kur të dalë.

Në këtë mënyrë ju do të shmangni stresin e mëtejshëm dhe të panevojshëm të pacientit, tashmë të testuar emocionalisht.

Respektoni pacientët e tjerë në dhomë
Jo të gjithë pacientët kanë një dhomë të vetme, kështu që vizitorët duhet të sillen në mënyrë të sjellshme dhe të respektueshme ndaj pacientëve të tjerë në dhomë, duke ulur tonin e zërit dhe duke mos zënë hapësirat e të tjerëve.

Mos qëndroni shumë gjatë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...