Pse gjithmonë hipim në aeroplan nga ana e majtë?

Kur udhëtojmë me aeroplan vazhdimisht e pyesim veten, lidhur me disa kuriozitete që na lindin në mendje.

Njëri prej tyre është hyrja në aeroplan. Pse është gjithmonë në anën e majtë të aeroplanit?

Zgjedhja bie në njërën anë kryesisht për shkak të stafit që pala tjetër mund të përdorë për të shtuar karburante, për të vënë në ndonjë bagazh etj.

Përveç kësaj, pilotët zakonisht ulen në anën e majtë, pasi e bën më të lehtë të vlerësojnë distancën e avionit nga aeroporti dhe ta parkojë më mirë atë.

Ka një shpjegim tjetër që rrënjët i ka në traditën detare. Më parë, njerëzit duhej të hipnin në anije vetëm në të majtë, kështu që prodhuesit e avionëve ndoqën të njëjtin shembull.

E vetmja mënyrë që mund të hyni në të dyja anët është nëse fluturoni me një aeroplan më të vogël.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...