Prindërimi i sotëm do të prodhojë një gjeneratë të fëmijëve vetjakë dhe të pa edukatë

Unë besoj se gjithçka mund të zgjidhet dhe nuk ka nevojë të dramatizohet pa nevojë. Për këtë shkak më duhet të them se prindërimi modern ka një problem serioz, dhe shpresoj se do të dëgjoni me shumë vëmendje..

Kam punuar me fëmijë nëpër të gjithë botën, e në dy dekadat e fundit çdo ditë e më shpesh has në komente të prindërve, të cilët ashtu si unë mendojnë se ekzistojnë probleme të mëdha. Ja cilat janë më të mëdhatë. Kemi nisur të kemi frikë për fëmijët tanë.

Kur përgatisim mëngjesin dhe e ngrohim qumështin, nëse thonë se duan ndonjë mëlmesë tjetër apo çfarëdoqoftë, fillojmë të bëjmë panik dhe të ndryshojmë gjithçka sipas dëshirës së tyre, vetëm e vetëm që t’i kënaqim. Gabim!

Kush është në këtë rrëfim prindi, dhe pse duhet gjithçka të jetë si thotë fëmija? Askujt nuk duhet t’i urdhëroni gjithë kohën, por nuk duhet as vetes t’i shkaktoni vështirësi shtesë, me atë që do t’ua bëni qejfet në çdo gjë. Pyeteni veten se çfarë mesazhi u jepni me këtë sjellje: që do të marrin gjithçka që duan, atëherë kur ta duan. Apo?

Kur fëmijët të sillen keq, prindërit zakonisht kanë tendencë të thonë se “kështu bëjnë fëmijët”. Besoni, nuk është kështu. Fëmijët janë në gjendje të bëjnë shumë më tepër nga e pritura, pa dallim a bëhet fjalë për sjellje të mirë, respekt për më të moshuarit, vetkontrollë ose zemërgjërësi. Mendoni se fëmijët nuk dinë të ulen si duhet gjatë darkës në një restoran, ose të pastrojnë pas vets?

Kjo është budallallëk, sepse arsyeja e vetme për të menduar kështu është se ju nuk u jepni mundësi të mësojnë. Ngritini kukijtë e pritshmërive dhe do të shihni për çfarë janë të aftë të tejkalojnë.

E kemi humbur ndjenjën se edhe të tjerët marrin pjesë në procesin e ngjarjeve të fëmijës sonë. Më herët kanë qenë mësuesit, shoferët e autobusëve të shkollës, miqtë, prindërit e fëmijëve tjerë me të cilit ai shoqërohet..

Pastaj përnjëherë nisëm të nevrikosemi çdoherë që të tjerët të thonë diçka për fëmijën tonë, sepse ata nuk kanë të drejtë të flasin për atë se si fëmija sillet. Në fund të fundit, është fëmija im.

I përkrahim vetëm ata që pajtohen me mënyrën tonë të edukimit, edhe nëse ai nuk është i duhuri. I posedojmë fëmijët së tepërmi dhe kemi të drejtë ekskluzive vetëm ne të kemi ndikim në rritjen dhe zhvillimin e tyre.

Mundësitë teknologjike janë të shkëlqyera për thjeshtësimin e gjërave. Mund të porosisim ushqim kur jemi lodhur nga puna, me shtypjen e një butoni kemi ushqim të gatshëm.

E kontrollojmë llogarinë bankare me një klikim. Kjo është mbresëlënëse, por çdo gjë ka mangësitë e veta. Fëmijëve duhet t’u mësohet durimi, ndërsa në një mjedis ku çdo gjë e kanë në dispozicion, kjo nuk është e mundur.

Nëse mendojnë se ushqimi përgatitet për 3 minuta, asnjëherë nuk do të duan të mësojnë të gatuajnë dhe nuk do ta mësojnë dallim mes ushqimit të gatuar në shtëpi e në të cilin është shkrirë mund dhe asaj që vjen nga jashtë.

Për këtë arsye, ju si prindër duhet t’ua sqaroni fëmijëve tuaj cilat janë përparësitë e udhëve më të shkurtra në jetë, si ato të teknologjisë, ashtu edhe të gjërave tjera.

SHPJEGOJUANI PËRPARËSITË E PRITJES DHE DURIMIT

Përnjëherë të gjitha nevojat tuaja nuk janë parësore, që është pjesërisht e pritshme. Nuk janë as në vend të dytë, dhe e vetmja që dini është se nevojat e fëmijëve janë në vend të parë. Unë e përkrah mendimin që fëmijët të jenë në vend të parë, por pa e lënë veten pas dore.

Kështu shpesh ndodh që nënat dhe baballarët një qind herë të ngriten nga krevati për t’i kontrolluar fëmijët. Nuk ka asgjë të keqe në të thënit JO.

Ekzistojnë situata të thjeshta në të cilat është plotësisht e arsyeshme të thuhet JO dhe t’u sqarohet fëmijëve përse e bëni një gjë të tillë. Pa dallim sa keni dëshirë t’i kënaqni, duhet ta dini se është krejt në rregull të mendoni edhe për veten.

Kam frikë se ardhmëria do të jetë me pasoja, nëse nuk fillojmë të punojmë në përmirësimin e këtyre gabimeve. Fëmijët do të rriten në njerëz vetjak, të padurueshëm dhe të pa edukatë.

Ky nuk do të jetë gabimi i tyre, por yni. Prandaj, ju lutem, prindër në të gjithë botën, luftoni më shumë.

Harxhojeni veten më pak. Lërini fëmijët të zhvillohen dhe përgatitini që të jenë të suksesshëm në botën reale në të cilën e keni krijuar për ta, por duhet t’i lëshoni të mësojnë vetë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Kalaja e Shkodrës, më shumë vizitorë se Butrinti

Viti i fundit rezultoi të jetë një periudhë shumë...

Dy shenjat e horoskopit që do t’i kthejnë gjërat ashtu siç duan ata

Me Hënën te Peshqit dita fillon e qetë dhe...