Ja Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Nëse Hani Tërshërë Çdo Ditë!

Buka e mëngjesit është kali i ditës, thotë populli.

Mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës, thonë ata… doktorët!

Po sikur të hanim ushqim kali çdo ditë për mëngjes?

Besojmë e dini si funksionon, kjo nuk do të thotë se do bëhemi si kuaj, jo jo kurrsesi!

Ne kemi mbledhur për t’i ndarë me lexuesit 8 arsyet përse duhet të filloni të hani tërshërë çdo mëngjes.

Tërshëra duhet të jenë me cilësi të lartë, miqësore-me-mjedisin dhe pa papastërti dhe grimca të huaja. Për të diversifikuar shijen e vaktit, shtoni fruta të freskëta, arra, kanellë, krem, ose kos me yndyrna të pakta në përzierje.

8. Do të keni lëkurë më të shëndetshme

Tërshëra është ideale për trajtimin e kushteve inflamatore, si ekzemat ose irritimet, dhe gjithashtu promovon lëkurë të shëndetshme. Vetitë unike të tërshërës rrjedhin nga prania e një shumëllojshmërie të gjerë të vitaminave dhe elementëve ‘luftues’ në përbërjen e saj.

Zinku ndihmon në pastrimin e lëkurës dhe largimin e toksinave dhe komponimeve të tjera të dëmshme.

Ajo gjithashtu në mënyrë efektive ngushton poret dhe ka një efekt rinovimi. Hekuri është një nga elementët më të rëndësishëm për ushqimin dhe ngopjen e lagështirës në qelizat e lëkurës.

Mangani heq ënjtjen dhe inflamacionin dhe gjithashtu nxit shërimin e shpejtë të lëkurës pas pla.gëve, dje.gieve dhe mikro-lëndimeve të tjera. Magnezi normalizon qarkullimin e gja.kut dhe siguron një rinovim të dukshëm të qelizave të lëkurës.

7. Muskujt tuaj do të marrin më shumë proteina

Një vakt ose rreth 8 lugë tërshëra, i japin trupit tuaj 15% të sasisë ditore të rekomanduar të proteinave. Mos harroni për vitaminën E, antioksidantë, dhe glutamine, të cilat ndihmojnë në rigjenerimin e fibrave të muskujve më shpejt.

6. Nivele të larta të antioksidantëve

Tërshëra është e pasur me antioksidantë – njëri prej të cilëve është Avenanthramides – të cilat ndihmojnë në lehtësimin e kruajtjeve, inflamacion dhe presionin e gja.kut. Atopërmbajnë beta-glucan, që ul sheqerin në gja.k.

Efekti i tyre rritet me praninë e vitaminës C. Nuk është rastësi ai kombinimi i lëngut të portokallit me tërshërë në vaktin e mëngjesit.

5. Do të jeni plot me energji

Tërshëra është e pasur me karbohidrate dhe siguron më shumë energji për trupin. Është e rekomanduar që të konsumoni një tërshërë pak të thatë, pasi do të ndiheni të kënaqur për një kohë më të gjatë, duke shmangur nevojën për ushqime të tjera.

4. Do të humbni peshë

Konsumi ditor i tërshërës ndihmon në përmirësimin e metabolizmit, duke përshpejtuar humbjen e peshës. Mëngjesi i bazuar në tërshërë gjatë një periudhe të gjatë kohore na lejon të përmbahemi nga marrja e kalorive të tepërta.

Karbohidratet e ngadaltë që gjenden në të, na lejojnë të rregullojmë oreksin dhe ankthin dhe të mbajmë nivele normale të sheqerit në gja.k. Ushqyesit në të nuk përshpejtojnë vetëm metabolizmin tonë, por gjithashtu parandalojnë akumulimin e yndyrës dhe toksinave në trup, dhe na pengojnë shtimin në peshë.

3. Niveli i kolesterolit do të ulet

Tërshëra përmban një fibër të quajtur beta-glucan, e cila ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit në trup.

Për shkak të acidit linoleik dhe fibrave të tretshme të përfshira në tërshërë, kjo ndihmon në uljen e nivelit të triglicerideve dhe kolesterolit të keq në gja.k.

Këto lëndë ushqyese “pastrojnë” mbetjet e yndyrës nga muret e arterieve dhe mbrojnë trupin tonë nga zhvillimi i sëmundjeve të tilla serioze si ateroskleroza, ata.ku në zemër apo infarkti.

Do ta çoni në zero rrezikun e sëmu.ndjeve të zemrës

Tërshëra është e pasur me yndyrna të mira të shëndetshme që mbështesin qelizat e zemrës dhe sistemin e qarkullimit të gja.kut. Në sajë të antioksidantëve të pranishëm në tërshërë, mundësia e dëmtimit të mureve të enëve të gja.kut nga radikalet e lira (“ngjitja”) është e zvogëluar.

Do të çliroheni nga problemet me tretjen

Ekspertët rekomandojnë të hahen fibra çdo ditë – diku te 25 deri në 35 gram – pasi kjo është ideale për tretje të mirë. Vetëm një pjesë e vogël tërshëre përmban 1/5 e marrjes së rekomanduar të përditshme të fibrave.

Kjo është arsyeja pse tërshëra është e përkryer për rutinën tuaj të përditshme, për të mos përmendur se fibrat do t’ju ndihmojnë të mbani funksionimin e duhur të zorrëve dhe, në këtë mënyrë, ju pengojnë të lodheni.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...