MASSAFRA: S’JE KATOLIK NËSE NUK PAGËZOHESH

Është kremtuar në katedralen “Shën Shtjefni” mesha e shenjtë për Dëftimin e Zotit ose siç njihet Dita e Ujit të Bekuar.

Mesha u kremtua nga arqipeshkëvi i dioeqzës Shkodër-Pult monsinjor Angelo Massafra i cili në këtë ditë solemne ka 22 vjetorin e shugurimit ipeshkvnor të tij.

Gjatë predikimit të tij arqipeshkëvi Massafra u ndal tek historia e Heroldit dhe tentativa e tij e dështuar për të vrarë fëmijën e porsalindur Jezu Krisht. Edhe sot tha monsinjor Massafra bota është e mbushur me Herolda që vrasin çdo ditë fëmijë.

Arqipeshkëvi iu drejtua me një mesazh edhe të gjithë shqiptarëve duke iu thënë atyre se nuk janë katolik vetëm se kanë dëshirë. Një i krishterë është vetëm kur merr formulën e Pagëzimit dhe vijon më tutje jetën hyjnore dhe jo duke bërë vepra të këqija.

Dita e Ujit të Bekuar ose Dëftimi i Zotit shërben për të lajmëruar ardhjen e festës së shenjtë të Pashkëve që do të jenë me 21 prill të këtij viti ndërsa që me 6 mars është ajo që të krishterët e quajnë fillimi i krezhmëve.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...