Kthehuni në formë pas festave me disa këshilla

Festat dhe ushqimet e shumëllojshme që ne konsumojmë na bëjnë që të marrim disa kile më shumë. Për t’iu kundërvënë pasojave negative të ditëve të festave dhe ti kthehemi normalitetit në peshë duhet të ndjekim disa këshilla si më poshtë:

Për tretjen

Mundohuni të pastroni traktin tuaj të tretjes me një lugë gjelle uthull molle. Në mëngjes pas një mbrëmjeje argëtimi: aciditeti natyrisht do të favorizojë tretjen dhe do të zvogëlojë dukshëm fryrjen e barkut, dhimbjen dhe simptomat e tjera të padëshiruara gastrointestinale.

Nëse nuk ju pëlqen ta pini uthullën shqeto, provoni ta përzieni me ujë të ngrohtë dhe mjaltë.

Kundër enjtjes

Mjetet e paparashikuara për të luftuar enjtjen për shkak të karbohidrateve dhe kripës së tepërt në ushqim: një gotë uji për të pirë gjatë ditës dhe një meze të pasur me kalium, si një banane, e cila ndihmon për të luftuar tejkalimin e natriumit.

Kundër përgjumësisë

Luftoni lodhjen me vezë të ziera. E tepërta e karbohidrateve gjithashtu aktivizon triptofan në tru, gjë që shkakton përgjumje dhe lodhje. Antidoti përbëhet nga zinxhiri i degëzuar i aminoacideve valine, isoleucine, leucine e gjetur në pulë, peshk, produkte qumështi dhe vezë.

Pasojat e alkoolit

E tepërta e alkoolit e lë trupin të dehidruar: do të duhet të kompensoni në magnez, vitaminë B12 dhe vitaminë C. Hani ushqime të pasura me këto substanca dhe në ditët pas festave të mëdha. Disa grimca të farave të kungujve për magnez, peshk dhe për vitaminë B12 dhe kivi për vitaminë C.

Pas pirjes (për mëlçinë)

Curcumin, përbërja aktive në shafran i Indisë, e bën këtë nuancë indiane një ilaç ideal për të luftuar efektet e alkoolit të tepërt,

pasi ndihmon për të absorbuar mbetjet e mbetura acide në trup dhe pastron mëlçinë. Shafrani gjithashtu ka efekte të fuqishme anti-inflamatore. Ju mund të derdhni një lugë çaji shafran i Indisë në çajin e mëngjesit për të mbledhur të gjitha efektet e dobishme.

Kundër pesimizmit

Një shëtitje në ajër të hapur në një ditë me diell përforcon efektet e dobishme të ushqimeve të listuara më lart.

Frymëmarrja e ajrit të freskët dhe ekspozimi i lëkurës tuaj në diell mund të rrisë prodhimin e endorfineve që ju ndihmojnë të ndjeheni optimist dhe i motivuar.

Një studim ka treguar se edhe duke shikuar imazhet e natyrës mund të rrisë nivelin e energjisë

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...