Aktori Lec Bushati

Lec Bushati lindi më 1940 në Shkodër. Është Artisti i merituar dhe aktor i shquar i Teatrit “Migjeni” të Shkodrës.

Përveç dhjetëra roleve në këtë teatër ka interpretuar edhe 14 role mbështetëse dhe episodike në filma, duke filluar me “Detyrë e posaçme” (K. Dhamo, 1963). Ka luajtur rolin kryesor, Vuksan Sadrin, ne filmin televiziv “Ditët që sollën pranverën” (1979), ndërsa role të tjerë të rëndësishëm luan edhe ne filmat “Nusja” (1980) “Flaka e maleve” (1982), “Të paftuarit” (1985), “Muri i gjallë” (1989).

Lista e plotë e filmave përmban edhe “Lugina e push.katarëve” (1970), “Opera.cioni zja.rri” (1973), “Rrugë të bardhë” (1974), “Shembja e idhujve” (1977), “I treti” (1978), “Qortimet e vjeshtës” (1981) dhe “Fundi i një gja.kmarrjeje” (1983).

Filmografia
Muri i gjallë – (1989)… Arbëri
Të paftuarit – (1985)… Babai i Hjorgës
Fundi i një gja.kmarrjeje – (1983)
Fla.ka e maleve (1982)… Kol Marashi

Qortimet e vjeshtës – (1981)… Sokol Marku
Nusja (film) – (1980)
Mëngjese të reja – (1980)… Dyqanxhiu
Ditët që sollën pranverën – (1979)… Vuksan Sadria

I treti – (1978)… Sokrati
Shembja e idhujve – (1977)… Kapedani
Rrugë të bardha – (1974)… Fshatari
Ope.racioni zja.rri – (1973)… Ndreca

Lugina e push.katarëve – (1970)… Diversant
Ngadhënjim mbi vde.kjen – (1967)
Detyrë e posaçme – (1963)… Usht.araku i larte

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...