S’ka si bakllavaja

Nga Edison Ypi

E hollë ose e trashë. E madhe ose e vogël. Me pak ose shumë peta. Me miell mulliri ose dyqani.

Me vaj ulliri ose me gjalp. E pjekur në shtëpi ose te furrxhiu që pjekjen e ka zanat prej brezash te furra e vjetër te kthesa e rrugicës ku e ka pas’ shtëpinë ajo goca me bishtaleca, thela e bakllavasë nuk hahet vetëm nëpër sebepe, si thonë ca që s’dinë ç’është jeta.

Thela hahet kur duhet të shpërthejë fantazia sa të çuditet bota, të buçasi imagjinata sa të tundet dheu, të çahet qielli sa t’i rrjedhin lotët. Thela hahet kur oreksi s’përmbahet, dëshira shkrepet, qefi ngrefet.

Janë edhe tava e dhesë, imambajalldia, pilafi, kadaifi, dhe të tjera. Por jo si bakllavaja. S’ka si bakllavaja. Rroftë bakllavaja.

Rroftë thela e vogël në formë rombi që e djeg botën sa herë i do qefi.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...