Kura e Lëngjeve, 17 Receta Sipas Sëmundjeve

Përveçse të shijshëm (sidomos ata të frutave), lëngjet janë të mbushur edhe me plot ushqyes dhe kanë shumë veti dobiprurëse për shëndetin.

Organizmi ynë ndihet shumë mirë dhe më energjik, si dhe mund të kurojë në mënyrë natyrale shumë sëmu.ndje dhe të heqë qafe shumë probleme, duke konsumuar disa lëngje të caktuar frutash a perimesh.

Shikoni me kujdes listën e mëposhtme, për të parë se çfarë lëngu mund të konsumoni për të trajtuar sëmundje të caktuara dhe do të na jeni mirënjohës.

Veç të tjerash, nuk është ideja që tabelën e mëposhtme ta printoni dhe ta ngjisni në frigorifer për ta parë sa herë që bëheni gati për të përgatitur ndonjë lëng në shtëpinë tuaj…

I ftohti: Karotë, ananas, xhenxhefil, hudhër

Depresioni: Karotë, mollë, spinaq, panxhar ose rrepa

Dhim.bje koke: Mollë, kastravec, lakër jeshile, xhenxhefil, selino

Diabeti: Karotë, spinaq, selino

Ulçera: Lakër, karotë, selino

Astma: Karotë, spinaq, mollë, hudhër, limon

Presioni i lartë i gja.kut: Panxhar, mollë, selino, kastravec, xhenxhefil

Artriti: Karotë, selino, ananas, limon

Detoksi i veshkave: Karotë, shalqin, kastravec, koriandër

Gurë në veshka: Portokall, mollë, shalqin, limon

Sytë: Karotë, selino

Stresi: Banane, luleshtrydhe, dardhë

Kapsllëku: Karota, mollë, lakër e freskët

Lodhja: Karota, rrepa, mollë jeshile, limon, spinaq

Problemet me tretjen: Ananas, karotë, limon, mendër

Dhim.bja e kokës nga të pirët: Mollë, karotë, panxhar, limon

Humbja e kujtesës: Shegë, panxhar, rrush

Nervoziteti: Karotë, selino, shegë

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...