Ti aty në bu.rg je njëqind herë ma mirë se unë!

Gjatë komunizmit Dom Simon Jubani bëri dhjetra vjet bu.rg. Bashkë me të ishte edhe një burrë i cili vuante dënimin në bur.gun famëkeq të Burrelit, mik dhe ndarës i së njëjtës birucë me Dom Simonin, kremtuesin e të parës meshë publike pas dekadash ateizmi.

Në librin e tij “Burgjet e Mia”, Jubani tregon një episod shumë interesant që lidhet me të burg.osurin e përmendur më lart.

Një ditë atë e thërrasin në zyrën e postës së bu.rgut dhe i thonë se i kishte ardhur një letër. Shumë i lumtur, ai merr letrën dhe shkon në birucë ku e hap dhe e lexon pranë shokëve të tij. Ishte një letër që ia kishte sjellë e shoqja.

Ti je njëqind herë ma mirë se unë, aty në burg, sepse ata 600 gram bukë plot me dhè, guraleca e mbeturina të tjera, që ty të bien në skjep [sqep, përdoret shpesh në zonën e Shkodrës për të zëvëndësuar “gojë” në mënyrë satirike] pa pare, mue më duhet me i fitue tue punue si shaka në shi e në diell, tue më shkue djersa për lug të shpinës.

Ti pushon gjithë ditën aty në birucë, ndërsa unë kam mall për një ditë pushimi, sepse edhe n’e dile na e marrin shpirtin me punë angarie e me konferenca pa fund.

Kjo letër, me sa duket, i dha shpresë gjithë të bur.gosurve të tjerë, përfshirë edhe Dom Simonin, pasi, sikurse ai vetë shprehet, gjithnjë gardianët e bu.rgut bënin të njëjtin presion:

Sillu mirë, se për ndryshej ta dërgoj familjen prej kooperative në kamp të përqëndrimit e në se vijon me u sjellë keq, edhe në birucë të bu.rgut!

Sipas Dom Simonit, Letra e katundares prej Bushati tregonte se kjo shkallë të çonte si në Parriz, aty ku kishin mrritë prej kohe.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...