RAMA APEL MJEKËVE: MOS IKNI NË GJERMANI, KËTU PAGUHENI MBI 2500 DOLLARË NË MUAJ

32 autoambulanca të reja i janë shtuar flotës së urgjencave në Qendrat Spitalore Universitare.

I pranishëm në ceremoninë e prezantimit të flotës, kryeministri Edi Rama se synimi i qeverisë ka qenë reformimi i urjgencave dhe ky sektor tashmë është përballë ndryshimeve të mëdha.

Sfidë mbetet, tha Rama, që urgjenca t’i përgjigjet në kohë reale çdo qytetari në nevojë. Duke iu referuar statistikave, Rama tha se nga nëntori i vitit 2015 dhënia e ndihmës së parë përmes Urgjencës ka shpëtuar 3 mijë jetë njerëzore.

Sot kemi një urgjencë mjekësore 24 orë në shërbim të pacientëve. Kemi një urgjencë që ka shpëtuar statistikisht 3 mijë jetë njerëzish, sipas të dhënave të kompjuterizuara nga nëntori i 2015,

në këtë shëndetësinë tonë që sipas komentatorëve që falë zotit mos shkofshin kurrë në spital e flasin për mmjekë e infermierë nga thashethemet, sipas të cilëve spitalet janë vende ku shkojnë njerëzit dhe vdesin. Një vdekje përbën lajm, por janë 3 mijë jetë njerëzore të shpëtuara.

Duke u ndalur te largimi i mjekëve dhe infermierëve jashtë vendit, Rama solli shembullin sesi drejtuesi i urgjencës është kthyer nga jashtë vendit dhe po udhëheq, sipas tij, transformimin e këtij reparti në sistemin shëndetësor.

Ndërsa shtoi se pas janarit do punësohen 300 mjekë të rinj në sistemin shëndetësor, duke theksuar se ata që do zgjedhin të punojnë jashtë zonave të tyre të banimit, do përfitojnë edhe bonusin prej 2 mijë dollarësh.

Thirrja e Ramës ishte pikërisht për mjekët që duan të largohen në drejtim të Gjermanisë.

“Kemi ata që derdhin lot krokodili se po na largohen mjekë dhe infermierë. Por Urgjenca sot drejtohet pikërisht nga një mjek i kthyer nga jashtë për të reformuar këtë sistem dhe që është protagonisti kryesor i këtij transformimi”, tha Rama.

“Janë 4 mijë infermierë që duan të hyjnë në sistem dhe janë në Shqipëri, jo në Gjermani, janë në portal, por ndryshe ngasa ka ndodhur për 25 vjet, nuk hyn më në punë përmes partisë e parasë, por përmes pikëve të fituara në testimin kombëtar të infermierëve.

Pas janarit do kemi 300 mjekë të rinj specialistë të cilët po ashtu në bazë të meritës dhe rezultateve do të mund të zgjedhin se ku dhe nëse duan të kontribuojnë.

Për të gjithë ata që do kontribuojnë në ato zona që janë jashtë zonave të tyre të banimit, do marrin aq sa do merrnin nëse do ta fillonin punën në Gjermani. Aq marrin të gjithë mjekët që shkojnë jashtë Tiranës për të shërbyer si specialistë.

Marrin rrogën si mjekë dhe marrin mbi rrogën 2 mijë deri në 2500 dollarë në muaj. Taksat këtu janë 5-fish më të ulëta se në Gjermani dhe këtu llogaritë iu dalin më mirë”.

Sa i takon repartit të Urgjencës, Rama tha se do vijojnë reformimi i këtij sistemi për të dhënë shërbimin te pacienti në kohë reale.

“E ardhmja është ende larg për një Urgjencë Kombëtare Mjekësore që t’i përgjigjet në kohë reale çdo familje dhe çdo njeriu në nevojë në vend.

Por sot ka një të dhënë domethënëse që është thelbi i asaj që nisëm…për të kërkuar urgjencën nuk ka më nevojë për të kaluar nga spitali dhe të presësh në pafundësi që spitali të çojë fjalën te Urgjenca dhe Urgjenca të vijë te ti.

Sot urgjenca është e lidhur direkt me çdo qytetar shqiptar. Sot është një shërbim që garanton padiskutim asistencën bazë në të gjithë territorin. Ne dyfishuam investimet në shërbimet shëndetësore përgjatë këtij viti pavarësisht se ç’a thonë gojët që nuk pushojnë dhe pavarësisht sesa shumë ka ende për të bërë në këtë sektor.

Personeli i urgjencës, krahasuar me 5 vite më parë, sot është i dyfishuar. Sot kemi 448 mjekë, infermierë e personel mbështetës. Janë 49 mijë njerëz shqiptarë dhe të huaj që janë shërbyer vetëm në qendrat shëndetësore turistike nga 1 qershori deri në 15 shtator, falë kujdesit të drejtpërdrejtë të Urgjencës Kombëtare Mjekësore që ka dislokuar 17 autoambulanca përgjatë vijës bregdetare.

Sot janë 900 thirrje në ditë të cilat shkojnë direkt përmes sistemit të kompjuterizuar në veshin e urgjencës, nuk ka më histori që telefoni del i zënë…dhe këto nuk ishin 400 apo 40 vjet më parë, por 4-5 vjet më parë. Koha e ndihmës së parë është shkurtuar në mënyrë të ndjeshme.

Akoma edhe më e rëndësishme, 50% e shërbimit është i përqendruar në banesa falë trajnimit dhe gatishmërisë së personelit të urgjencës. Autoambulancat nuk janë thjehst taksi që shkojnë dhe marrin njerëzit e i përplasin në dyert e spitaleve,

por është shërbim që ka përgjysmuar me 50% numrin e atyre pacientëve, duke ia dhënë shërbimin në banesë. Sot më shumë se kurrë Urgjenca është më pranë njerëzve. Kurrë nuk ka qenë më pranë njerëzve se sot dhe kjo falë të gjithë atyre që për zilinë time dhe të gjithëve janë veshur me portokalli sot”, tha Rama.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu e vuri theksin se shërbimi në kohë që përfitojnë pacientët përmes urgjencës.

“Sot iu përgjigjemi urgjencave mjekësore për 10-15 minuta në zona urbane dhe 20-30 minuta në zonat rurale. I përgjigjemi në kohë cdo urgjence spitalore dhe para spitalore.

Sot me linjën 127 apo 112 cdo qyetar mund të marrë shërbim urgjence në kohë. Jemi në fillim të rrugës dhe nuk jemi ende në premtimin që t’i përgjgjemi çdo rasti urgjence në 10-15 minuta.

Në Tiranë jemi në 16 minuta kohë mesatare dhe 20 minuta në zonat urbane. Në rrugët e Shqipërisë nuk do të gjejmë më ato autoambualanca, deri në 2021 dotë kemi një flotë të autoambulancave për shërbim cilësor të urgjencave spitalore”, theksoi Manastirliu.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...