95% e popullësisë myslimane, Iraku shpall Lindjen e Krishtit festë zyrtare

Qeveria e Irakut e ka shpallur ditën e Krishtlindjeve festë zyrtare. Popullësia e Irakut është 95% myslimane dhe ka vetëm rreth 300,000 të krishterë.

Më parë, Dita e Krishtlindjeve ishte caktuar si pushim zyrtar vetëm për bashkësinë e krishterë irakiane, por ndryshimi e shtrin festën tek të gjithë.

“Ju urojmë Gëzuar Krishtlindjet qytetarëve tanë të krishterë dhe të gjithë besimtarëve në mbarë botën”, ka shkruar qeveria irakiane në Twitter.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...