Shteti që ka më shumë biçikleta sesa banorë

Me 17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta, Holanda tashmë ka më shumë biçikleta se sa njerëzit.

Dhe tani dëshiron që të sjellë më shumë çiklistë në rrugë. Kjo do bëhet duke paguar njerëzit që përdorin biçikletë.

Qeveria holandeze njoftoi se do investojë 390 milionë dollarë (345 milionë euro) në infrastrukturën e çiklizmit që të jenë 200.000 njerëz më shumë që udhëtojnë me biçikletë brenda tre vjetësh.

Ndërsa është menduar që të krijohej 25.000 mijë hapësira parkimi për biçikletat dhe më shumë se 60 objekte magazinimi për biçikleta do përmirësohen, sipas Ministrisë së Infrastrukturës dhe Menaxhimit të Ujit.

“Ambicia jonë është që njerëzit të mund të shkojnë me lehtë në punë apo shkollë, të vizitojnë familjen dhe miqtë e tyre,”-tha Stientje van Veldhoven, që kryeson projektin.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...