ALTINI I MRIZIT TË ZANAVE MES YJEVE TË KUZHINËS BOTËRORE, 2 RECETAT QË PO BËJNË ‘NAMIN’ NË ITALI

Altin Prenga ose Altini i “Mrizit të Zanave” siç e njeh gjithkush, na bën sërish krenarë.

Në Itali sapo është publikuar ky libër me 227 receta gatimi, dhe 78 masterchefa me yjet e kuzhinës botërore. Mes tyre, është edhe Altin Prenga me dy recetat e tij shumë të zgjuara, duhet thënë.

Kjo, sepse Altini nuk ka shkruar thjesht dy pjata kuzhine por është munduar të tejçojë kudo vlerat u ushqimit dhe traditën që nga Arbëreshët.

Receta e parë është një pjatë me dromesat (pjatë e lashtë Arbëreshe) por që gatuhet dhe në Shqipëri me Mishavinë, dhathë i Lepushës së Kelmendit.

Receta e dytë është sorbeto me shegë të egër. Shega e egër është thesar që nuk shfrytëzohet por e gjen masivisht në Lezhë dhe Shkodër.

S’na mbetet gjë tjetër veçse t’i urojmë sa më shumë suksese Altinit e të jemi falenderues për faktin që ngre gjithnjë e më lart, traditën e gatimit shqiptar.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...