NIS RIPARIMI I URËS SË RE TË BUNËS

Nisi sot ndërhyrja e parë për riparimin e Urës së Re të Bunës në Shkodër
Projekti i rikonstruksionit të rrugës Shkodër-Muriqan ka përfshirë edhe atë të Urës së Bunës.

Punimet kanë nisur këtë të Enjte dhe mendohet se do të përfundojnë brenda një jave në rast se koha është favorizuese sepse lënda e cila po përdoret për shtrimin në pjesën metalike nuk e pranon lagështirën.

Inxhinierët e firmës e cila po kryen punimet bënë të ditur se do të ndërhyhet vetëm në pjesën metalike ku ndodhet mekanizimi i hapjes e mbylljes pasi aty ku ura ka pësuar amortizim të saj.

Ura do të riveshhet me një materiel i cili në gjuhën teknike quhet rezinë cka do të përmirësojë e lehtësojë më pas levizjen e automjeteve.

Ura e re e Bunës, një investim i qeverisë shqiptare në bashkëpunim me Bankën Islamike në shumën prej 7 milionë e 186 mijë USD, përfundoi në vitin 2011.

Ura e Bunës ka një rëndësi të madhe, pasi nëpërmjet saj kryhet lidhja tokësore më e shkurtër me Malin e Zi. Njëkohësisht, nëpërmjet saj bëhet lidhja e dy lagjeve turistike të Shirokës dhe të Zogajve me qytetin e Shkodrës

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket jane ne afersi te sheshit "Isa Boletini". Nga sa behet me dije informohemi se zjarri...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...