BY-PASSI, “LANDFILLI” I SHKODRËS

Kjo zone në lagjen “Salo Halili” prej vitesh është kthyer në një landfill mbeturinash.

Ato i gjen të shkarkuara gjithandej pranë By-Passit në qytetin e Shkodrës.
I parashikuar si një nga investimet më të rëndësishme është skandaloze kur e mendon se në të po punohet për të arritur në përfundimin e kësaj vepren, ndërsa nga ana tjetër nuk kursehen aspak tonelatat me mbetje rë ndryshem e inerte.

Pavarsisht kronikave te here pas hershme per situaten e krijuar sa i perket nderprerjeve te punimeve po ashtu dhe per hedhjen e inerteve dhe mbeturinave te qytetit, askush nuk ka reaguar per te ndalur kete fenomen, apo aq me pak te ndeshkohen autoret e kesaj masakre mjedisore.
Nga ana tjetër ujrët e zeza janë përhapur gjithandej.

Pak muaj më parë Banorët e lagjes “Salo Halili” reaguan në televizionin Star Plus në lidhje me këtë situatë tepër të rëndë dhe indiferentizimin që po tregojnë institucionet ndaj tyre.

Sipas banorëvë ndotja që shkaktohet nga romët në baj pas, mungesa e kazaneve të mbeturinave dhe insektet shumllojshme që grumbullohen tek Moloja e kanë bërë qëndrimin e banorëvë në atë zonë të padurueshëm.

By-Passi i Shkodrës po ndërtohet për të lehtësuar qarkullimin e automjeteve në qytet dhe mbrojtejne e tij nga përmbytjet por deri tani ka shkaktuar më shumë probleme dhe debate

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...