Narta e braktisur. Bij e nipër në emigracion, të moshuarit ruajnë shtëpitë

Sot në Nartë, rreth 10 km nga qyteti i Vlorës, nuk jetojnë më shumë se 300 banorë nga 3 000 që e popullonin dikur. Pas viteve ‘90, shumica e popullsisë u zhvendos në Greqi.

Kërcitjet e dyerve dëgjohen vetëm në të paktat shtëpi ku ka të moshuar.

90% e banesave në fshat nuk kanë banorë. Por, edhe pse ka nga ata që janë kthyer përkohesisht, ende mendojnë të largohen për shkaqe ekonomike.

Dikur, fshati Nartë ka qenë i njohur për prodhimin e verës, ullirin apo peshkimin. Sot, jo vetëm që nuk ka kush të punojë më tokat, por të moshuarit i tremben asaj se çfarë do të bëhet me fshatin kur edhe ata të mos jetojnë më.

 

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...