18 Fakte të Mahnitshme rreth Trupit Tuaj që do t’ju Heqin Shumë Pikëpyetje!

Për shekuj me radhë, trupi i njeriut ka qenë subjekt i studimeve dhe eksperimenteve dhe madje edhe frymëzues për shpikje të ndryshme.

Dhe ju do të mendoni se gjatë gjithë historisë nuk do të kishte sekrete që do të zbuloheshin, por kjo listë do t’ju provojë se e keni gabim.

Jemi të ngazëllyer për të ndarë disa fakte interesante rreth trupit të njeriut me ju:

1. Trupi i njeriut mund t’i mbijetojë një goditje rrufeje

9 nga 10 njerëz që u goditën nga rrufeja, i kanë mbijetuar goditjes. Kjo gjë as nuk varet nga gjendja e trupit të një personi pasi mosha e të mbijetuarve varion nga fëmijët në njerëz në të 50-at.

2. Një dhim.bje dhëmbi dhe një dhim.bje koke janë të lidhura së bashku
A keni vënë re ndonjëherë se dhi.mbja juaj e dhëmbit është e lidhur me dhim.bjen e kokës? Ju nuk jeni thjesht duke imagjinuar gjëra – në sajë të nervit trigeminal që përmes nofullës kalon në kokën tuaj, këto 2 dhimbje zakonisht shkojnë dorë për dore.

3. Truri i njeriut mund të jetë më aktiv gjatë gjumit

Fazat e procesit të gjumit të njeriut u zbuluan në vitet 1950 dhe sipas gjetjeve, truri ynë është më aktivë kur flenë sesa kur janë zgjuar.

4. Ne jemi speciet e vetme që mund të skuqemi nga turpi

Si një përgjigje psikologjike ose fizike ndaj mjedisit tonë, skuqja mund të perceptohet si diçka e lezetshme dhe ne jemi krenarë të themi se njerëzit janë krijesat e vetme në Tokë që mund ta bëjnë këtë!

5. Truri ynë nuk mund të ndiejë dhimbje, por merr një të katërtën e oksigjenit të trupit
Truri ynë, aq i fuqishëm sa është, nuk posedon mbarime nervore që do të regjistronin dhim.bje ose dëmtime ndaj tij. Megjithatë, për të funksionuar, ai merr deri në 25% të gjithë oksigjenit që trupi juaj merr.

6. Qimet e fytyrës janë qimet që rriten më shpejt në të gjithë trupin

Nëse ndonjëherë do ta pyesni gjininë mashkullore për këtë, ata do të pajtohen që ata duhet të “përballen me këtë fakt” çdo ditë kur duhet të rruhen. Ndoshta është gjë e mirë që shumë grave iu duken tërheqës meshkujt me mjekër, apo jo?

7. Thoi në gishtin tuaj të mesit rritet më shpejt se thonjtë e gishtave të tjerë
Mund të jetë e papërshtatshme për mirëmbajtjen e manikyrit në këtë thua, por është absolutisht e vërtetë: thoi i gishtit të mesit rritet më shpejt.

8. Gjatësia e të gjitha enëve të gj.akut është me të vërtetë mbresëlënëse

Nëse merrni çdo enë gj.aku në trupin tuaj dhe t’i bashkoni, do të krijonit një gjatësi prej 96,000 kilometra ose 60,000 milje tek fëmijët dhe rreth 161,000 km në të rriturit.

9. Zemra e femrës rreh më shpejt

Shkencëtarët kanadezë zbuluan se zemra e femrave rreh më shpejt në rreth 1.7 – 2.3 orë kundrejt zemrës mashkullore. Ka rreth 10 rrahje për minutë më shumë.

10. Mëlçia juaj ka mbi 500 funksione
Mëlçitë tona bëjnë gjithçka që nga filtrimi i gjakut, shpërbërja dhe absorbimi i yndyrave, përpunimi i kolesterolit dhe disa vitaminave dhe plot funksione të tjera!

11. Acidi në stomakun tuaj mund të shkrijë edhe metal

A mund ta imagjinoni mbajtjen e një qeseje me acid jashtëzakonisht të fuqishëm në çdo kohë? Epo, kjo ju ndodh! Acidi i stomakut tuaj mund të shkrijë metalin me kalimin e kohës.

12. Këmbët tuaja bëjnë rreth një litër ujë në një ditë të vështirë

Këmba juaj ka 500.000 gjëndra djerse, kështu që mund të prodhojë deri në një litër djerse në ditë.

13. Kollitja mund të arrijë një shpejtësi të lartë

Kollitja juaj mund të arrijë shpejtësinë prej 50 miljesh në orë, kështu që në disa vende, është më e shpejtë sesa kufiri i shpejtësisë së lejuar për makinat brenda qytetit.

14. Tremujori i parë i shtatzënisë sjell ëndrra të çuditshme

A nuk është e veçantë, që gjatë fazave të hershme të shtatzënisë, femrat ëndërrojnë për bretkosa, krimba dhe bimë në vazo?

Kjo mund të ketë një kuptim interesant psikologjikisht ose nuk ka fare kuptim – por a nuk pajtohemi me faktin se shtatzënat kalojnë mjaftueshëm aq sa është?

15. Në një moment të caktuar, ju keni qenë një qelizë

Ky fakt është i thjeshtë, por shumë i çuditshëm – të gjithë ne në një moment të caktuar, për rreth gjysmë ore nuk kemi qenë asgjë më shumë se një qelizë e vetme.

16. Ushqimi ndikon në dëgjimin tonë

U përpoqët t’i kërkonit dikujt të bëjë diçka pas një vakti të mirë? Epo, në qoftë se ata nuk e bënë atë, mos e merrni inat. Kjo për shkak se pas një vakti të rëndë, dëgjimi (si dhe niveli ynë i energjisë) përkeqësohet.

17. Duke u rritur humbasim shijen

Ju kujtohet kur ullinjtë iu dukeshin ushqimi më i keq që keni provuar ndonjëherë?

Nëse tani ato iu duken si një kombinues i mirë me një mori ushqimesh me shije të fortë, kjo ndodh sepse me kalimin e kohës me procesin e plakjes ne po humbasim ndjeshmërinë e receptorëve të shijes dhe në moshën 60 vjeç, njerëzit zakonisht humbasin deri në 40% të shqisës së shijes.

18. Djegiet nga dielli ndikojnë në qarkullimin e gja.kut

Rrezet ultravioletë që lëkura jonë merr gjatë një djegieje nga dielli ndikojnë në shtresën sipërfaqësore të sistemit të enëve të gjakut në një mënyrë shkatërruese. Kjo është një tjetër arsye madhore për të përdorur krem mbrojtës ndaj diellit!

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...