“Nuk mund të besosh tek Zoti e të jesh mafi.oz”

Kush është maf.ioz nuk jeton si i krishterë, sepse blasfemon me jetën e vet kundër emrit të Zotit-dashuri…

Prandaj, mafiozëve u them: ndryshoni! Mos mendoni më për veten tuaj e për paratë, kthehuni kah Zoti i vërtetë i Jezu Krishtit! Përndryshe, vetë jeta juaj do të humbasë e ky do të jetë më i keqi i dështimeve.

Ishin këto fjalë që Papa Françesku ia drejtoi popullit siçilian duke e nxitur të mos përkulet përballë së ke.qes.

Ati i Shejtë vizitoi sot Palermon me rastin 25-vjetorit të vras.jes nga Cosa Nostra të “priftit që trembi mafien me buzëqeshje”, Don Pino Puglisit.

Më 1990, Don Puglisi qe kthyer në lagjen e tij të vjetër, ku vendin e shtetit e kish zënë ma.fia. Ngriti qendra për të pamundurit dhe fëmijët duke i inkurajuar të shkolloheshin e të linin rrugët e vjedhjet. Gjatë shërbimit të tij as nuk pranoi marrëveshje me mafi.an lokale.

U përpoq të ndryshonte mentalitetin e zonës, që jetonte nën thundrën e frikës dhe omertës.
Meshtari pati fe dhe guxim të ngrinte zërin kundër së ke.qes. Mbrëmjen e 56 vjetorit të tij e vra.në dhe fjalët e vetme që i tha armëmbajtësit ishin: Të prisja!

Vra.sësi që u ba bashkëpunëtor i drejtësisë rrëfente se At Puglisi atë natë “kishte një lloj drite në atë buzëqeshje …transmetonte forcën e Zotit: jo rreze verbuese, por dritë e butë, që depërton thellë dhe shndrit zemrën”.

Sot 25 vite nga vra.sja e tij, kur ende do të mund ta kishim gjallë kuptojmë se vetëm me dhe për Zotin fitohet.
In hoc signo vinces!

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket jane ne afersi te sheshit "Isa Boletini". Nga sa behet me dije informohemi se zjarri...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...