Kraja e mbi Shkodrës!

Falenderoj dr.Nail Nail Draga dhe Ali Gjeçbritaj për një ditë mbres lënse në Krajen e shpopulluar por jo harruar nga Shqiptarët.

Ja disa raste se si filloi asimilimi i trojeve Shqiptare në Krajë…

Bardhi /Bardhaj u bë Bartic fshati Gështenj dhe Shestanj
Doda /Dodaj Dodic Fshat Arbnesh
Kola nga Kështenja Kolic
Pepë Gjoni Pepdonovic
Cani Canovic
Perë Kola Perkolic
Biba nga Kështenja Bibovic
Tagajt nga Ljarja Tagic
Huta,Hutaj,Hutu nga fshati Skje Utic
Ujkajt Vukovic

Aty ku është Shpella e Dragoit janë dragat që e sllavizuan Dragovic
Priftaj Prift në Popoic nga buronn fjala sllave për prift pop
Curaj Curovic
Markajt Markoic
Dabajt Dabovic
Likajt Likovic
Peku Pekajt e briskut Pekic
Gjelajt Djelovic

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...