STUDENTET: TË MARTËN AFATI PËR NIKOLLËN, DO JEMI MIJËRA

Protesta e qindra mijëra studentëve para Ministrisë së Arsimit, ka pasur një moment tensioni gjatë ditës së sotme. Studentët kanë kundërshtuar marrjen e fjalës së pedagogut Jani Marka, pjesëtar i Organizatës Politike.

 

Studentët nuk duan që protesta e tyre të shfrytëzohet politikisht nga asnjë forcë politike e vendit dhe i bëjnë thirrje protestuesve të mos përçahen por të jenë të bashkuar.

 

 

Qindra studentë janë grumbulluar përpara ndërtesës së Ministrisë së Arsimit në ditën e pestë të protestës masive për plotësimin e kërkesave të tyre.

 

 

Studentët kërkojnë plotësimin e kushteve në universitete dhe arsim cilësor.
Gjatë ditës së sotme i janë bashkuar protestës edhe studentët e Universitetit të Arteve.

 

 

Protestës i janë bashkuar edhe studentë të Universitetit të Vlorës dhe Shkodrës.

 

 

13:01 -Studenti: Të martën afati për Nikollën, do jemi mijëra studentë
Një student i tha mikrofonit të Ora News se të martën do të dalin në protestë mijëra studentë.

 

 

Studentit: Studentët e Arteve u bashkuan aty dhe kishin marrë një foni dhe po këndonin himnin. Disa militantë partiakë shkuan aty dhe e uzurpuan mikrofonin. Tani studentët e morën në dorë protestën. Janë 50-60 militantë. I shikoni gjithë studentët; jo partive politike. Gjithë thirrja është që të plotësohen kërkesat tona deri të martën.

 

 

Të martën do të ketë me mijëra dhe mijëra studentët që militantët partiakë të mos kenë mundësi të flasin. Afati të jeni i sigurt se do të jetë të martën. Ministrja do ta kuptojë vetë se të drejtat tona nuk do të ndalen. Kronologjia

 

 

11:43 -Studentët: Të mos politizohet protesta
“Janë ata që na katandisën në këtë gjendje arsimin, dhe konviktet janë në kushte skandaloze”, thotë një studente.

 

 

11:31 – Pedagogu i “përjashtuar” nga protesta shpërthen në lot: S’jemi velga të Veliajt dhe Soros. Pedagogu Jani Marka, pjesë e Organizatës Politike shpërtheu në lot përpara gazetarëve pasi u përjashtua nga protesta.

 

 

Ai tha se Organizata e tij ka protestuar edhe për minatorët dhe vdekjen e Ardit Gjoklajt, duke shtuar se akuzohen si vegla të Erion Veliajt apo të Sorosit.
Studentët përplasen me pedagogun e Organizatës Politike, i ndërpresin fjalën.

 

 

Studentët kanë kundërshtuar me forcë marrjen e fjalës së pedagogut Jani Marka, pjesë e Organizatës Politike.

 

 

Studentët kundërshtojnë pjesëmarrjen e pjesëtarëve të kësaj lëvizje në këtë protestë. Studentët i kanë ndërprerë fjalën pedagogut, duke mos e lejuar të flasë atë dhe duke u konfrontuar fizikisht me të.

 

 

11:05 – Pankarta: Fillojeni vettingu me këta peshqit e vegjël që na hanë ne
Në një pankartë të madhe të vendosur mbi kangjellat rrethuese të Ministrisë së Arsimit, studentët kërkojnë midis të tjerash ndëshkimin e atyre që ata i quajnë “peshq të vegjël”, ndërsa shprehin shqetësime për emërimet e pedagogëve.

 

 

10:57 – Studentja: S’ka dialog me Nikollën pa plotësuar të gjitha kërkesat
“Ne nuk jemi vetëm, secili nga ne nga një familjar nga mbrapa. Ne nuk jemi vetëm. Ne nuk duam të dialogojmë me të përpara se të na plotësojë kërkesat. Pasi të na plotësojë kërkesat, zonja Lindita Nikolla të vij të festojë me ne”, tha një studente e Juridikut.

 

 

10:52 – Protestë masive e studentëve para Ministrisë së Arsimit
“Ne nuk largohemi nga këtu po na u plotësuar kërkesat tona. Në qoftë se kërkesat tona nuk na plotësohen, do të përshkallëzohet protesta.”, tha një studentë para Ministrisë së Arsimit.

 

 

10:45 – Protestës i janë bashkuar edhe studentë të Universitetit Bujqësor.

 

 

10:40 -Studentët pankartë: Arlind Qori qëndro larg nesh!
Në një pankartë të shpalosur nga studentët i kërkohet pedagogut Arlind Qori që të qëndrojë lart tyre.

 

 

09:57 – Studentët janë nisur korpusi në drejtim të Ministrisë së Arsimit.
Studentët janë nisur nga Korpusi i Universitetit Politeknik për të shkuar në drejtim të Ministrisë së Arsimit.

 

 

“Të gjithë ata që do të tentojnë të na përçajnë do të marrin përgjigje nga uniteti jonë”, tha një student për mikrofonin e Ora News gjatë marshimit në drejtim të ministrisë së Arsimit.

 

 

Protestës iu bashkua për pak minuta edhe moderatorja Roza Lati, e cila shprehu mbështetjen për studentët.

 

Roza Lati: “Bravo. Unë jam pro studentëve, jam dakort me ta. E meritojnë. Ngrejeni zërin që të gjithë.”

 

 

Deri më tani, studentët kanë kërkuar që mos ketë një drejtues, por organizimi të bëhet nëpërmjet rrjeteve sociale dhe e dyta që të bëhen të dallueshëm nga grupe politike propozojnë që të mbajnë në dorë një shami të kuqe.

 

“Studentë, të gjithë të bashkuar për të kërkuar me ngulm plotësimin e kushteve! Kush nuk ka mundësi të shkojë të mblidhet pranë fakulteteve të vet, të vijë direkt në ministrinë e Arsimit”, thuhet në faqen e facebook-ut të Universiteti.info.

 

Edhe Lëvizja për Universitet bën thirrje që politika të qëndrojë larg studentëve.

 

 

“Studentët në protestë para Ministrisë së Arsimit po përballen me një fushatë të koordinuar dezinformimi dhe orvatjesh për t’i përçarë.Lëvizja Për Universitetin u bën thirrje të gjitha partive politike që të ndalin veprimet përçarëse ndaj studentëve.

 

 

Edhe më fort se nga ne, thirrja për mospërfshirjen e partive vjen nga mijëra studentë njëzëri. Janë ata që e kanë kuptuar se partitë kanë vetëm një interes: përçarjen e studentëve dhe instrumentalizimin e protestës për agjendat e tyre”.

 

 

Studentët kanë publikuar axhendën sipas së cilës të gjithë studentët do të mblidhen nëpër fakultetet e tyre nga ora 8:30 deri në orën 9:30 dhe më pas do të nisin marshimin për të qenë në orën 10:00 përpara ministrisë së Arsimit.

 

Ata përsëritin qëndrimin e tyre, jo negociata, por vetëm plotësim të kushteve.
Ndërkohë nesë pritet që të protestojnë edhe studentët e Universitetit “Eqerem Çabej” në Gjirokastër.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...