Banesa shkodrane mes trashëgimisë dhe vlerave, drejt rijetëzimit

Banesat shkodrane njihen për vlerat arkitekturore, kulturore dhe historike që ato bartin.

Gjithnjë e më shumë këto banesa janë në vëmendjen e institucioneve përkatëse për t’i mirëmbajtur, në mënyrë që të ruajnë këto vlera dhe të jenë atraksione të denja turistike.

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin për restaurimin e banesës së Xhevahire Çelës, Shkodër. Projekti i hartuar nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Shkodër parashikon ndërhyrje konsoliduese – restauruese në objekt.

Instituti i Monumenteve të Kulturës mirëpret çdo bashkëpunim dhe mbështetje që kontribuon në ruajtjen e trashëgimisë sonë kulturore.

Banesat karakteristike të qytetit veriperëndimor të Shkodrës shquhen për vlerat e tyre arkitekturore, kulturore dhe historike. Këto banesa janë në vëmendjen e institucioneve përkatëse për t’i mirëmbajtur ato që të ruajnë këto vlera dhe të jenë atraksione të denja turistike

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...