A mund të jemi të lumtur pa pasur fëmijë?

Unë jam Sara, 39 vjeç, jetoj në një qytet të vogël në zonën e Cuneos, jam e martuar, por nuk kam fëmijë, jo sepse nuk dua, por thjesht sepse nuk mundem.

Këtë mëngjes kam lexuar në gazetë se shkalla e lindjeve në Itali është duke u zvogëluar nga viti në vit, sepse jeta është e shtrenjtë,

fëmijët kushtojnë shumë në aspektin ekonomik, por edhe në kohën që duhet për t’i ndjekur, ose për shkak se fertiliteti mashkullor dhe femër po zvogëlohet. Për mua endometrioza, e definuar si patologji mund të jetë shkaku i vështirësive të mia për t’u bërë nënë”.

“Ka ditë, që ndjehem e shqetësuar, sikur të kishte diçka që nuk shkon me mua, sepse më duket sikur nuk po përpiqem sa duhet dhe kjo më lëndon”.

Për këtë arsye shtohet pandjeshmëria e një personi, por nganjëherë shërben për të lehtësuar dhimbjet dhe pastaj gjithçka duket më e lehtë, më e qetë dhe ‘Unë kam shumë arsye të jem e lumtur. Jeta mund të jetë e habitshme pasi na befason dhe na mëson të dashurohemi me gjërat e vogla”.

“Është një lumturi që vjedh pushtimin, sepse është e vështirë të pranosh se ajo që për gratë e tjera është e thjeshtë për mua nuk është, sepse kjo është ajo që unë mendoj, vuajtjet e grave të tjera e kuptojnë atë për të cilën po flas: ato që nuk mund të bëhen

nënat si unë, ato që për vite me radhë janë duke u përpjekur të ndodh diçka e tillë, ndonjëherë mendoj në mënyrë të padrejtë, ato që nuk ndihen të plota përveçse me idenë e të pasurit një fëmijë”.

“Për të gjitha këto gra them, siç e përsëris për vete çdo ditë, se janë të përsosura ashtu siç janë. Ne duhet të mësojmë të jemi nëna pavarësisht se nuk kemi fëmijë: me të tjerët, me njerëzit rreth nesh, por mbi të gjitha me veten tonë.

Ne duhet të kujdesemi për veten, të kalojmë kohë me gra të tjera ndoshta më të mëdha, sepse gratë mund të jenë mësues të shkëlqyeshëm të jetës për ato që kanë përulësi t’i dëgjojnë.

Ne duhet të bëjmë kurse të rritjes së brendshme, të lexojmë libra, të qajmë dhe vuajmë, ne duhet të mësojmë të kemi dhembje dhe është e domosdoshme që të bëhemi gra të pjekura, gjithashtu të bëhemi më të vetëdijshme dhe të dashura me njerëzit. Pa fëmijë, jeta mund të jetë po aq interesante”.

“Kur dëgjoj miqtë që ankohen për netët pa gjumë, shqetësimet për të ardhmen e fëmijëve të tyre, që nuk kanë kohë për veten e tyre atëherë mendoj se kam gjithçka për veten, për të lexuar, jetuar, udhëtuar.

Se jeta na mëson të bëhemi njerëz më të mirë, se nëse bëhemi fleksibël si një kallam bambuje edhe forca më e fortë e erërave nuk do të na rrëzojë, të tjerët e quajnë elasticitet, por unë preferoj ta quaj njerëzore: ne vetëm duhet të mësojmë se si ta praktikojmë atë”.

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket jane ne afersi te sheshit "Isa Boletini". Nga sa behet me dije informohemi se zjarri...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...