Moti surprizon sërish/ Dimri zgjat vetëm 4 ditë, ja çfarë parashikohet

573

Muaji dhjetor do të ketë temperatura të ngjashme me ato të pranverës.

Dimri i vërtetë pritet të zgjasë vetëm 4 ditë, teksa reshjet do të rikthehen gjatë mesit të muajit.

Lidhur me parashikimin e motit, meteorologe Lajda Porja tha:

Është parashikuar që muaji dhjetor të jetë më i ngrohtë sesa një muaj normal. Do të ketë temperatura më të larta sesa vlera klimatike. Për sa i përket reshjeve, pritet që 10-ditëshi i parë te jetë i qëndrueshëm.

Kemi një paqëndrueshmëri në 10-ditëshin e dytë, më pas kemi sërish mot të qëndrueshëm, për t’u rikthyer reshjet në fund të dhjetorit. Por do të kemi më shumë ditë me diell dhe më pak ditë me shi.”

Reshje dëbore pritet të ketë në vendet malore, teksa temperaturat maksimale në këtë muaj parashikohet të shkojnë deri në 22 gradë Celcius.

Lexo edhe:   “Kur prindërit të mos jenë më, asgjë nuk do të jetë më si më parë” shkrimi që po prek