Puna e pashlyer e çdo nëne, ja sa do të fitonit çdo muaj nëse prindërimi do të paguhej

Mëmësia është konsideruar gjithmonë “puna” më e mundimshme. Ndërkohë një hulumtim amerikan ka llogaritur pagën mesatare që do të perceptohet për secilën nënë: rezultati do t’ju habisë.

Çdo nënë duhet të marrë 7,000 euro në muaj

Tetëdhjetë e pesë mijë euro në vit, rreth shtatë mijë euro në muaj: kjo, sipas Salary.com, do të ishte paga që çdo grua duhet të marrë për punën e saj si nënë.

Nga pastrimi i shtëpisë tek fëmijët, nga menaxhimi i shpenzimeve e detyrave të tjera, gratë janë plot angazhime.

Analiza e kryer nga ekspertët

Analiza ekonomike e propozuar nga Salary.com – Portali amerikan që merret me pagat dhe buxhetet – ka lindur duke marrë si referencë një mostër prej gjashtë mijë nënave amerikane. Gjysma e tyre ishin amvisa me kohë të plotë, ndërsa të tjerat punonin me kohë të pjesshme.

Llogaritja u bë duke iu referuar pagave mesatare në Shtetet e Bashkuara të dhjetë punëve më të zakonshme të kryera nga një nënë dhe orët javore të punës.

Është gjetur se gjatë gjithë javës janë rreth 94 orë në të cilat gruaja është e angazhuar në detyra të ndryshme, brenda dhe jashtë shtëpisë, si një administratore ose një punonjës i një kompanie të madhe.

Rezultatet dhe përfundimet e habitshme

Pastaj duke analizuar numrin e orëve të përfshira, përpjekjet dhe aftësitë e nevojshme në aktivitete të ndryshme, analistët kanë arritur në përfundimin se rreth 7 mijë euro në muaj është paga mesatare për një nënë

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...