SHKODËR, EKSPOZITË PËR FILLESAT E LIBRIT SHQIP

Në kishin biblike baptiste në Shkodër është hapur një ekspozitë për fillesat e librit shqip me gërma, shkrimin dhe libra shqip.

Kjo ekspozitë u hap nga David Hosaflook, studiues, historia dhe përkthyes si dhe drejtor i institutit për studime shqiptare dhe protestante.Shoqëria biblike ka një rol të rëndësishëm në fillesat e librit shqip.

Edhe në Kongresin e Manastirit sipas studiuesit Hosaflook ka patur një ndasi mes shqiptarëve.

Kjo ekspozitë e David Hosaflook erdhi me rastin e festave të nëntorit si dhe 110 vjetorin e Kongresit të Manastirit duke sjellë disa materiale interesante dhe jo vetëm për fillesat e librit shqip.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...