Qëndrimi në shtëpi me fëmijët është më i vështirë se sa të shkosh në punë

Kohët e fundit, një sondazh në Britani ka treguar se shumë nëna besojnë se qëndrimi në shtëpi me fëmijën e tyre është shumë më i vështirë se sa të angazhohesh në një punë me orar të plotë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për prindërit e rinj.

Në studim, çiftet që u bënë prindër për herë të parë kishin më shumë gjasa të besonin se qëndrimi në shtëpi ishte shumë më i vështirë sesa puna. Të qëndrosh në shtëpi për t’u kujdesur për fëmijën tënd është më e vështirë se të kalosh një ditë të tërë në punë.

Në studimin e fundit, 31% e prindërve thanë se qëndrimi në shtëpi ishte shumë më i vështirë se puna. 55% e prindërve besonin se të kesh një fëmijë ishte punë e vështirë, 20% e prindërve që morën pjesë në studim mendonin se ishte vërtet e vështirë. Këto përgjigje u shprehën, pavarësisht nga mbështetja e madhe që prindërit e rinj morën nga anëtarët e familjes.

Pak më pak se gjysma e nënave të reja thanë se nuk do të ishin në gjendje t’i ofronin kujdesin fëmijës së tyre pa këshillën e nënës së tyre. Vetëm një e katërta e prindërve mendonin se të kesh fëmijë ishte e lehtë. Ky studim i ri është shpërndarë nga AVEENO Baby.

Në studim, ata zbuluan se më pak se gjysma e prindërve (48%) mendonin se krijimi i një familjeje ishte një eksperiencë e përsosur dhe e kënaqshme. 41% e prindërve të intervistuar menduan se kujdesi ndaj foshnjave ishte jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe nuk duhej nënvlerësuar.

Pavarësisht nga mësimet e Google dhe librat që u rekomandohen prindërve, hulumtimi zbuloi se nënat mbështeteshin tek nënat e tyre për të marrë këshilla, 45%, e të cilave thanë se nuk mund ta përballonin situatën pa patur të paktën një këshillë të nënës. Përveç kësaj, 55% e prindërve britanikë pranuan se të kesh një fëmijë për t’u kujdesur në shtëpi është njësoj si “të bësh punë të vështirë” dhe 20% kanë rrëfyer se e shohin atë “shumë të vështirë”.

Megjithatë, ¼ e prindërve “të patrembur” thanë se të kesh fëmijë është argëtuese. Në përgjithësi, 71% e të anketuarve mendonin se mediat sociale i bëjnë prindërit më konkurrues, me 22% duke thënë se ndihen vazhdimisht nën presion për të qenë “prind i përsosur” që çdo fëmijë duhet të rritet i shëndetshëm dhe në mënyrën e duhur.

Përtej kësaj, shqetësimet kryesore për prindërit e rinj ishin zhvillimi i fëmijës së tyre (27% e të intervistuarve), ushqimi (22%) dhe gjumi (9%).

Këto rezultate nuk mund të habisin askënd që ishte prind. Edhe pse të bërit prind është sigurisht një eksperiencë emocionuese dhe shpërblyese, është gjithashtu e vërtetë që kjo të vë në një provë jashtëzakonisht të vështirë.

Ju duhet të shqetësoheni për shumë gjëra që sillen rreth shëndetit të fëmijës suaj. Ju duhet të shqetësoheni për atë që fëmija juaj ha, duke u kujdesur për detajet dhe kundërmasat në rast se fëmija sëmuret. Më keq akoma, ju duhet të shqetësoni nëse prindërit e tjerë të rinj po ju gjykojnë për zgjedhjet tuaja prindërore.

Duket se çdo vendim që merrni kërkon kërkime dhe reflektim të kujdesshëm. Dashuria bën gjithçka më të bukur dhe të dobishme. Ndërsa të paturit një fëmijë është shpesh më e vështirë se të kesh një punë me orar të plotë, është patjetër një përvojë e dobishme.

Në anketë, 42% e të anketuarve thanë se ishte hera e parë që përjetuan dashuri të pakushtëzuar. Kur doni dikë në këtë mënyrë, papritmas puna që merrni në vetvete duket të jetë e vlefshme.

Koha e punës me orar të plotë është e vështirë. Përballja me afatet, kolegët e punës ose mikro-menaxhimin mund të jetë irrituese dhe stresues. Por, disa gjëra janë padyshim më të vështira. Numrat nuk gënjejnë, qëndrimi në shtëpi me fëmijët nuk është i lehtë për prindërit e rinj.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...