Historia qe preku miliona lexues….

Pas disa muajsh ai mbeti i magjepsur nga buzeqeshja e Martes sone, nga syte e saj. Filloi ta donte marrezisht.

Fytyra e saj, buzeqeshja saj. Ai bente gjithcka per te. Nje dite ishim te ulur te gjith ne tavoline dhe Marta e pyet:

“Babi, kur un te behem 15 vjece cfar do me dhurosh?”

Ai ju pergjigj:

“Marta, je vetem 7 vjece, ka koh deri atehere.”

Marta pergjigjet:

“Por babi, ti thua gjithmone qe koha kalon shpejt.”

Marta tani ishte 14 vjece. Ishte Lumturia e mamit dhe babit, por mbi te gjitha zinte zemren e te atit.

Nje ditë Marta u rrëzua duke ndenjur ulur. I ati e coi menjehere ne spital.. Pas 6 ditesh mjeket i thane qe Marta kishte nje semundje  ne zemer.

Kalonin ditet dhe i ati i qendronte prane dhe kishte lene dhe punen.

Nje mengjes Marta pyet te atin:

“Babi eshte e vertete qe do vdes? Keshtu thone mjeket?”

I ati u pergjigj:

“Jo, ne asnje menyre. Zoti eshte aq i madh saqe nuk do lejoje qe te me marre gjene me te shtrejte per mua.”

Marta pyet serisht:

”Kur vdes shkon ne parajse? Dhe a mund te rikthehesh?”

I ati i pergjigjet:

”Beh zemra ime. asnje nuk eshte ne gjendje ta thote kete. por nje gje ta premtoj. nese nje dite do te nderroj jete, do ta gjej patjeter nje menyre per te komunikuar me ty.”

Te njejten dite mjeket informuan te atin qe Marta kishte nevoje per nje zemer te re sa me shpejt.

NJE ZEMER? PO KU TA GJEJ NJE ZEMER ZOT I MADH?

Ne ate muaj Marta mbushte plot 15 vjet: e premtja erdhi shpejt dhe Marta ishte gati per te hyre ne sallen e operimit. Kaluan plot 15 ditë qe kur Marta ishte operuar dhe ne spital nuk shihej asnje gjurme e te atit. Erdhi dita dhe Marta u kthye ne shtepi.

Sapo mberriti fillon te bertase:”Babi ku je? U sherova. Kam nje zemer te re tani.”

E ema duke qare e perqafon dhe i jep nje leter.”Merre ket leter. Babai qe ta ka shkruar.”

LETRA:

“E dashur Marta. Kur ta lexosh kete leter do kesh mbushur 15 vjet dhe do kesh nje zemer te forte dhe te re qe rreh ne kraharorin tend. Me vjen keq qe nuk jam aty prane teje. Kur mora vesh qe ishe duke nderruar jete, vendosa te te jap pergjigjen e pyetjes qe me bere kur ishe 7 vjece, vendosa te te jap dhuraten me te bukur ne bote. Si dhurate te kam dhene terë jeten time pa asnje kusht. Bej ç’te duash me te dhe jeto jeten tende zemra babit.
Te dua me gjith zemer.”

Marta qajti tere naten dhe te nesermen vendosi te shkonte te varri i tij dhe i pershperiti:
”Babi, tani e kuptoj se sa shum me doje, dhe un te doja shume dhe pse jo cdo here ta tregoja. Tani e kuptoj rendesin e nje “te kam xhan” dhe te kerkoj te falur qe shum here sta kam thene.”

Femija eshte kuptimi i jetes..

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...