BOGA PA UJË E DRITA, RINIA PO LARGOHET

Boga është ndër fshtrat më të bukur dhe më të vecantë në Qarkun e Shkodrës.Mirëpo problemet për këtë zonë janë të shumta.

 

 

Sipas kryetarit të fshatit Palokë Gegaj Boga është braktisur nga pushtetarët pasi ka më shumë se dy dekada që përballet me mungesë të energjisë dhe ujit të pijshëm.

 

 

Në Bogë janë të paktë ata të rinj që kanë mbetur aty pasi pjesa më e madhe është larguar jashtë vendit shumica duke marrë edhe para borxh.

 

 

Edhe në shkollën e fshatit Bogë cdo vit e më tepër konstatohet numër më i ulët nxënësish pasi familjet e tyre po gjithnjë e më tepër jashtë vendit.

 

 

Jeta atje është shumë e vështirë por fatmirësisht janë emigrantët të cilët mbështesin familjet me të ardhurat që sjellin.

 

 

Boga shquhet për pozitën e shkëlqyer gjeografike, me klimën e shëndetshme,et me ambient natyror të ruajtura dhe ushqim te shëndetshëm por sipas banorëvë braktisja dhe përbuzja që është bërë nga pushtetarët gjithë këto vite nuk është aspak e drejtë.

/star plus/

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...