NDAHET NGA JETA AKTORI SHKODRAN

Është ndarë nga jeta aktori i njohur shqiptar Sulejman Dibra.Mësohet se aktori Dibra ka ndërruar jetë pas një ataku kardiak.

Sulejman Dibra ka lindur më 9 shtator të vitit 1943 në qytetin e Shkodrës.
Pas mbarimit të studimeve të lartë në Shkollën e Lartë për Aktor ‘Aleksandër Mojsiu’ në Tiranë, në vitin 1966 rikthehet në qytetin e Shkodrës për të punuar si aktor profesionist në Teatrin ‘Migjeni’ të këtij qyteti.

Në vitin 1969 do të transferohet në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) në Tiranë.
Me këtë teatër ka interpretuar në shumë pjesë si ‘Arturo Ui’ e Bertold Brehtit, ‘Toka jonë’ e Kolë Jakovës, ‘Prefekti’ e Besim Lëvonjës etj.

Në kinematografi ka interpretuar në 13 role. Roli i tij i parë do të jetë ai Partizanit të plagosur në filmin ‘Komisari i Dritës’. Më tej do të interpretonte në rolin e Kiços,agjentit 13 në filmin ‘Njësiti ‘Guerril’ , rolin e Sotir Filipit ‘Kasketa’ në filmin ‘Operacioni ‘Zjarri’’, rolin e Drejtorit të shkollës në filmin ‘Tinguj Lufte’, rolin e Gjeneralit turk në filmin ‘nëntori i dytë’ etj.

Roli i tij më i fundit do të jetë në vitin 2009, roli i Myrtezait në filmin ‘Ne dhe Lenini’. Ka dhënë mësim në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) në degën e Aktrimit.

I martuar me pianisten Anita Tartari. Ai ishte babai i një vajzë Enin, e cila duke ndjekur rrugën e artit është sot një pianiste e talentuar dhe e njohur në botë.
Për meritat e tij artistike në vitin 2006, Sulejman Dibra është vlerësuar me Urdhrin ‘Naim Frashri i Artë’.

StarPlusTv

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...