“NA BASHKOI SKËNDERBEU”, ARTISTËT SHQIPTARË NË TEATRIN E ROMËS

Dua Lipa, Ermal Meta, Inva Mula, Elhaida Dani, Ramë Lahaj, Kledi Kadiu, Olen Cesare, Eno Peci, Erza Muqolli e Lorik Cana performuan koncertin festiv “Na bashkoi Skëndërbeu”,

i organizuar nga Ambasada e Shqipërisë në Vatikan e nën patronazhin e Këshillit Papnor për Kulturën e nga Presidenti i këtij këshilli Kardinal Gianfranco Ravazzi (Ministër Kulture për Vatikanin).

Përshëndeti këtë koncert Sekretari i Shtetit të Vatikanit, Kardinal Pietro Parolin, i cili u shpreh se koncerti ka për temë “të bashkuar rreth muzikës në kujtim të Skëndërbeut, e është një temë mjaft e goditur pasi muzika ka qënë gjithmonë mjet bashkimi e integrimi kundër çdo barbarie”.

Pianisti i kompozitori i njohur Genc Tukiqi performoi në piano pjesën koncertale “Fantazi Argjentine” dedikuar Papa Franceskut e ish kapiteni i kombëtares shqiptare Lorik Cana recitoj në italisht vargje të At Gjergj Fishtës.

Ndezi skënën e teatrit Argjentina zëri unik i këngëtares Elhaida Dani me këngën “Adagio”, ndërsa këngëtarja Inva Mula bashkoi në një zë të vetëm të gjithë publikun në sallë, me këngën arbëreshe “Moj e bukura Arbëri.”

Mahnitës në skenë qe fituesi i festivalit të muzikës italiane Sanremo 2018, kantautori Emral Meta si dhe tenori Rame Lahaj me këngën “Rrjedh në këngë e ligjërime”.

Koncerti u mbyll me tingujt e këngës “Luleborë” kënduar bashkarisht nga publiku e artistët.

I pranishëm në sallë ishte delegacioni shqiptar i përbërë nga kryetari i kuvendit Gramoz Ruci, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, Ministri i Diasporës Pandeli Majko, deputeti demokrat Edi Paloka, përfaqësi të komuniteteve fetare shqiptare arbëreshe, si dhe diplomatë nga vende të ndryshme të akredituar pranë selisë së shenjtë në Vatikan.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...