Gjimnazi në Liverpool ndalon nxënësit të vishen me xhupa nga markat e shtrenjta

Një shkollë e mesme në qytetin e Liverpool të Anglisë ka ndaluar nxënësit që të vishen me rroba të shtrenjta në mënyrë që fëmijët e tjerë që nuk kanë mundësi t’i blejnë të mos ndihen të varfër.

Gjimnazi “Woodchurch”, ka ndaluar xhupat e firmës Moncler, Canada Goose dhe Pyrenex të cilat mund të kushtojnë nga 300 në mbi 1000 dollarë.

Përmes një letre për prindërit, Akademia e Kishës së Anglisë tha se veshjet do të ndalohen nga janari si pjesë e skemës së “politikave sociale për të varfrit”.

Letra shkruan:

Siç jeni të gjithë të vetëdijshëm nga një email i dërguar dje, nxënësit nuk do të lejohen të vijën në shkollë me xhupa Canada Goose dhe Moncler duke filluar që pas Krishtlindjeve. Mbështetja nga prindërit / kujdestarët ka qenë jashtëzakonisht pozitive dhe ne jemi shumë mirënjohës për këtë.

Disa kanë pyetur edhe nëse mantelet e Pyrenex, të cilat janë gjithashtu në një gamë të çmimeve të ngjashme ( disa gjithashtu kanë lesh të vërtetë) do të ndalohet gjithashtu.”

Kjo skemë ka për qëllim mos diskriminim e shtresave të mesme dhe të varfra, e po ashtu që fëmijët të mos nxiten të vënë në vështirësi prindërit e tyre që nuk kanë mundësi ekonomike t’u blejnë fëmijëve rroba të markave të tilla.

Të gjithë prindërit e kanë mirëpritur këtë vendim, ku shpeshherë fëmijët binin pre e bullizmit për shkak të veshjeve të tyre.

Një prind tha:

Veprim i shkëlqyer nga një shkollë e mesme!
Prindërit nuk duhet të ndiejnë presion në blerjen e gjërave të shtrenjta vetëm që fëmija i tyre të ndihet i përshtatur me ambientin.”

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...