EROZIONI, “KËRCËNIMI” I BANESAVE NË BAHÇALLEK

Gjendja nuk ka ndryshuar me atë të një viti më parë kur banorët e shprehen si problem , se pas gërryerjes së tokave uji i Drinit po i kërcënonte banesat .

Por situata çfarë është përkeqësuar më tepër ku rrjedha e fuqishme e Drinit në kohën e prurjeve bëhet shumë e frikshme.

Largësia që kanë ujërat e Drinit nuk është më shumë se 20 metra dhe nëse nuk ndërhyhet në kohë, do të jetë e pamundur të ndalen dëmet pasi të rrezikuara janë rreth 40 banesa.

Banoret ne lagjen Bahçallek janë takuar për erozionin.Ata kërkojnë nga strukturat shtetërore qe te nderhyhet sa me pare dhe te merren masat e duhura për te parandaluar efektet negative qe po sjell erozioni vitet e fundit.

Bashkia e Shkodrës e ka evidentuar këtë problem dhe thotë se është përgjegjësi e Drejtorisë rajonale të Bordit të Kullimit të bëjë një investim konkret.

StarPlusTv

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...