Miq, lexoni mire keto fjale te arta

Nje djalosh pyeti gjyshin e tij:
“O gjysh, si ke mundur te jetosh me pare…

– Pa teknologji
– Pa internet
– Pa kompjuter
– Pa telefona celulare
– Pa Facebook

Gjyshi iu pergjigj:
“Fiks ashtu si jeton brezi jot sot…
– Pa njerezillek
– Pa dinjitet
– Pa bashkepunim

– Pa turp
– Pa nder
– Pa respekt
– Pa personalitet
– Pa karakter

– Pa dashuri
– Pa modesti

Ne, qe ju sot na quani te “vjeter”, kemi qene te bekuar, prove per kete eshte jeta jone.

? Ne biciklete nuk kemi perdorur kurre kaske.

? Pas shkolles, i kemi bere detyrat vetem, dhe gjithmone kemi shkuar te luanim ne lendina deri ne perendim te diellit.

? Kemi luajtur me miq te vertete, jo me miq ne internet.

? Kur kishim etje, kemi pire uje burimi, jo uje ne shishe plastike.

? Nuk jemi semurur kurre kur pinim ne te njejten gote me shoket tane.

? Nuk jemi shendoshur kurre kur hanim buke e fasule.

? Nuk i ka ndodhur asgje kembeve tona edhe pse ecnim zbathur.

? Nuk kemi perdorur kurre perberes kimik per te qene te shendetshem.

? I kemi krijuar me duart tona lodrat me te cilat luanim.

? Prinderit tane nuk ishin pasanike por na kane dhene aq shume dashuri, dhe jo videolojra qe te rrinim urte.

? Prinderit tane nuk divorcoheshin, ata i zgjidhnin gjerat me njeritjetrin. Dhe ne nuk ishim te detyruar te jetonim nje dite me mamin e nje dite me babin. Ne jetonim cdo dite bashke.

? Vertet nuk kemi patur kurre telefona, DVD, Play Station, Xbox, videolojra, kompjuter personal, internet… por kemi patur shoke dhe miq te vertete.

? Shkonim tek shtepia e shokut pa ftuar dhe shijonim buken e tij me vaj e me sheqer.

? Kushurinjte i kishin shtepite afer njeritjetrit per te shijuar kohen bashke dhe per t’iu gjendur njeritjetrit prane ne cdo hall.

? Vertet jemi ne foto bardhezi, por ne ato foto kemi kujtime plot ngjyra.

? Jemi nje brez unik dhe i mirekuptueshem, sepse jemi brezi i fundit qe ka degjuar prinderit… dhe jemi brezi i pare qe ka degjuar femijet e tij.

Jemi nje prodhim i LIMITUAR! Na shijoni dhe na ruani si syte e ballit.

Zi në familjen e Getoar Selimit, reperi humb personin e afërt

Sot është një ditë e trishtë për familjen e reperit Getoar Selimi.   Halla e reperit është ndarë nga jeta. Lajmin e hidhur e ka bërë...

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është larguar nga “Portokalli” dhe rreth 5 vite më parë ai është shkëputur totalisht nga ekrani.   Por...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Aktori i njohur shqiptar rikthehet pas 10 vitesh në Shqipëri dhe …

Aktori Elvis Pupa më shumë se 10 vite është...

A jeni bere gati per bakllavane? Ja si ta pergatisni qe t’ju tretet ne goje. Video

Ingredientët: 60 peta për bakllava 1 filxhan stika të grira imët ½...

Nipi i Isa Boletinit: Ju tregoj cilat ishin amanetet e gjyshit tim për Shqipërinë

Nipi i Isa Boletinit, Gazmend Boletini ka rrëfyer në...

Behuni gati.Keto qytete do të mbulohen nga bora ditën e dielë

Fundjava parashikohet që të sjellë ulje drastike të temperaturave...