Jo. Sot nuk e harxhoj më kohën e çmuar me ata që nuk duan të kuptojnë (Lexoje, është kaq aktuale)

Sot nuk harxhoj më shumë kohë në shpjegime të padobishme. Koha ime është e çmuar dhe vendosa të kënaqem duke bërë atë që më pëlqen, së bashku me ata që më bëjnë të ndihem mirë.

Një nga gjërat më të pakëndshme që ndodh në jetë është kur keqkuptohesh, ndërsa tjetri shtrembëron kuptimin e fjalëve ose veprimet tona.

Ai i dekonteston ato dhe i përdor ato në mënyrë që të pafajshmit të bëhen mëkatar të historisë. Justifikime, shpjegime, çdo gjë rezulton e padobishme. Sa më shumë që përpiqemi të shpjegojmë pikëpamjen tonë, aq më pak kuptojnë. Vullneti për të kuptuar mungon.

Nganjëherë mungon ndershmëria dhe guximi për të kuptuar se çfarë po përpiqen të thonë të tjerët,. Çdokush që vepron në këtë mënyrë të pamend kurrë nuk do të jetë në gjendje të marrë përgjegjësinë për gabimet dhe veprimet e tyre. Të vendosë veten në këpucët e dikujt.

Të shpresosh që ata të shohin përtej hundës së tyre, është e padobishme. “Nuk ka më të shurdhër se ata që nuk duan të dëgjojnë” thotë një proverb i lashtë, por gjithmonë shumë aktual.

Sepse unë nuk mendoj se duhet një lloj talenti për të dëgjuar dhe kuptuar të tjerët. Nuk keni nevojë për një diplomë, nuk keni nevojë për një kurs studimi. Ne kemi nevojë për vullnetin për t’u përballur me veten, guximin për të pranuar edhe të vërtetat e pakëndshme.

Është e vërtetë se ne duhet të mbetemi të sinqertë dhe të qartë, edhe nëse zgjedhim të mos ushqejmë ndonjë keqkuptim më të vërtetë apo të supozuar,. Shumica e njerëzve kuptojnë vetëm atë që është e përshtatshme, çfarë nuk i prek ata, nuk i përfshin ato. Ai ndien vetëm atë që dëshiron të dëgjojë.

Nuk është me të vërtetë e rëndësishme ajo që themi dhe bëjmë, shumë njerëz do të interpretojnë jetën tonë sipas nivelit të vetëvlerësimit. J

o. Sot nuk e harxhoj më kohën e çmuar me ata që nuk duan të kuptojnë. Ata që kujdesen për ne dhe për të gjithë njerëzit e ndershëm do të na kuptojnë gjithmonë.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...