“DORËZIMI I SHKODRËS”, RESTAUROHET MATERIALI FILMIK

Dorëzimi i Shkodrës tek forcat e ushtrisë malaeze 105 vite më parë është regjistruar me material filmik prej 9 minutash.

Në vitin 2008 ky regjistrim u gjet në arkivat e Malit të Zi. Sot pas 105 vitesh ai filmim i asaj ngjarjes historike është restauruar nga Arkivi Qëndror i Shtetit në laboratorin hungarian “Film Lab”. Ky material filmik është më i hershmi që disponon Arkivi Qëndror i Shtetit.

Përmes këtij filmi mund të mësojmë të gjithë.Është mëse e nevojshme që filmat e Arkivit Qëndror të restaurohen ndërsa drejtorja Elezi bën të ditur se tashmë tri filma të tjerë shqiptar do të restaurohen.Ky film i dorëzimit të Shkodrës ka edhe një lidhje shpirtërore me qytetin.

Materiali filmik i dorëzimit të Shkodrës i restauruar në 35 milimetër do të ruhet tashmë në Arkivin Qëndror të Shtetit si regjistrimi më i hershëm.

Pse? Ermal Fejzullahu anulon dy koncerte në Itali

Ermal Fejzullahu ka anuluar dy koncerte në Itali. Lajmin e ka zbuluar vetë ai përmes rrjeteve sociale. Artisti tha se arsyet janë personale, dhe kërkoi...

Hapësirat publike u respektuan/ Administratori i Velipojës: Shërbimet ndaj turistëve më të mira sivjet

Pas këtij që sapo lamë pas, një tjetër sezon turistik i sukseshëm pritet që të jetë ai i vitit të ardhshëm duke qënë se...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Pse? Ermal Fejzullahu anulon dy koncerte në Itali

Ermal Fejzullahu ka anuluar dy koncerte në Itali. Lajmin...

FOTO/ Me një vajzë në krahë, Luizi zbulon se kush e bën biond

Fituesi i edicionit të dytë, të spektaklit televiziv "BBV",...

Luana Vjollca në një darkë romantike, por kush është fatlumi?

Moderatorja shqiptare, Luana Vjollca është në qendër të vëmendjes...

Zbulohet “molla e sherrit” mes Luizit, Arbanës dhe Eduardit

Fituesi i spektaklit televiziv "BBV2", Luiz Ejlli ka...