Uluni të lexoni një përrallë si ato të gjysheve DUKE LEXUAR NJË LIBËR

Nga Loreta Berhami

Koment mbi romanin “Gurët e Vetmisë”

Vetëm tani gjeta kohën të ulem e të shkruaj pesë rreshta për atë që ndiej për këtë roman dhe për arsyet pse e sugjeroj për lexuesit.

Nuk do përpiqem ta përshkruaj, pasi druaj se më të shumta se gjërat që do të them, do të jenë gjërat që do lë pa thënë. Kështu që po them vetëm këtë:

uluni të lexoni një përrallë si ato të gjysheve, një përrallë ku ka hare dhe lot, por ku nuk ka të mirë e të ligj… gjithçka që ndodh, sado magjepsëse apo e dhimbshme, ndodh dhe aq.

Kjo vepër na sugjeron, ne shqiptarëve, popull me një sens të madh teatral, se mund të përjetojmë edhe pa paramendime, me thjeshtësi e urtësi.

Ajo hedh një dritë të re mbi heronjtë e shumtë të vetëshpallur të kombit tonë.

Papunësia problem në Shkodër/ Albert Tuka: Statistikat flasin për 40% të papunë

Papunësia vlerësohet si një nga problemet më të mprehta sociale ndërsa bizneset nuk arrijnë të sigurojnë fuqinë punëtore.Kreu i Sindikatës së Pavarur për Qarkun...

Hashashi në ballkonin e Encës/ Muharrem Ahmeti rrëfen të vërtetën ….

Artisti i madh i muzikës orient Muharrem Ahmeti ishte i ftuar special në D-Night në sezonin e tretë. Një ndër këngëtarët më të preferuar të...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Pulë e Pjekur në Kripë të Ashpër – Receta me Shijen më të Mirë

Përgatitja e pulës së pjekur në kripë është vërtetë...

A shihni një person të tretë në këtë foto?

Një iluzion optik viral që fsheh fytyrën rrëqethëse të...

Pse? Ermal Fejzullahu anulon dy koncerte në Itali

Ermal Fejzullahu ka anuluar dy koncerte në Itali. Lajmin...

FOTO/ Me një vajzë në krahë, Luizi zbulon se kush e bën biond

Fituesi i edicionit të dytë, të spektaklit televiziv "BBV",...