37 vjet më parë ka ndodhur tragjedia më e madhe e futbollit shkodran

Në mbi 100 vite që luhet futboll në Shkodër dhe thuajse një shekull që është krijuar klubi Vllaznia, kanë ndodhur shumë fatkeqësi.

Në aspektin sportiv dhe jo vetëm. Dy herë ekipi ka rënë nga kategoria, ka patur edhe raste humbjesh fatale që kanë shokuar tifozët shkodranë por momenti më i vështirë që kanë kaluar të gjithë, i përket 37 viteve më parë.

Në fakt është tragjedia më e madhe e futbollit shkodran.

Na u kujtua të shkruajmë për këtë gjë, pikërisht pak ditë pas vdekjes së kapitenit të Fiorentiës Davide Astori i cili vetëm pak orë para ndeshjes së rradhës, u gjend i vdekur në hotelin ku ekipi i tij ishte i grumbulluar.

Por në fakt, historia e personazhit tonë ka qenë edhe më tragjike. Nëse Astorin e kanë gjetur të vdekur në hotel, futbollisti i Vllaznisë Suad Durraj ka vdekur në fushën e stërvitjes.

Kanë qenë ditët e para të tetorit të vitit 1981. Vllaznia ndodhej në stërvitje dhe pikërisht gjatë saj ka ndodhur diçka që ka shokuar të gjithë futbollistët, trajnerët dhe pjestarët e tjerë të skuadrës.

Edhe tifozët e pranishëm në shkallët e stadiumit “Vojo Kushi” ku ekipi po stërvitej. Arresti kardiak i ka marrë jetën atij teksa po zbatonte programin stërvitor bashkë me shokët e tij të ekipit.

Ndërhyrja e mjekut Çoba por edhe e të tjerëve, ka rezultuar e kotë sepse Suadi nuk do të kthehej më.

Mbrojtësi i talentuar i Vllaznisë, fitues i disa trofeve me të, i dha lamtumirën kolegëve, miqve dhe mbi të gjitha familjarëve të tij, në mënyrën më të keqe të mundshme.

Shumëkush mendon se ai kishte lindur për t’u bërë futbollist dhe në fakt, në fushën e blertë mbylli sytë.

Djali i një futbollisti të madh të Vllaznisë së viteve ’40 Adem Smajlit (Durrajt) kishte luajtur edhe 14 ndeshje me ekipin kombëtar “Shpresa” gjatë atyre viteve dhe po ashtu ishte edhe kontigjent i ekipit përfaqësues.

Përveç të tjerash një mësues i dashur për të gjithë nxënësit e shkollës “7 Nëntori” ku ai jepte mësim në lëndët e historisë dhe gjeografisë.

Vdekja e tij në fushën e stërvitjes ende kujtohet ende edhe sot si diçka tragjike nga ata që e kanë përjetuar nga afër.

Vazhdon të mbetet një nga momentet më të vështira për ta dhe që nuk do t’u shlyhet asnjëherë nga mendja.

Gjergj KOLA

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...