Paralajmërim për prindërit, ja çfarë pasojash do ketë fëmija nëse fle me gojë hapur

Listës së gjërave për të cilat duhet të shqetësoheni si prind nuk i vjen kurrë fundi.

Pjesa më e madhe e nënave dhe baballarëve janë fajtorë që nuk kontrollojnë vazhdimisht frymëmarrjen e fëmijëve të tyre teksa flejnë.

Mënyra se si foshnjat marrin frymë është shumë serioze dhe ka nevojë për përkushtim.

Një nënë ka bërë një postim në Facebook ku paralajmëron të gjithë gratë që të kujdesen për fëmijët pasi frymëmarrja mund të ketë probleme serioze në frymëmarrje, përfshirë deformimet e fytyrës.

Melody Yazdani zbuloi se djali i saj Kian po vuante nga ADHD. Kjo ka ndodhur për faktin se vogëlushi merrte frymë përmes gojës.

“Nëse foshnja apo fëmija juaj fle me gojë hapur, mund të jetë një shenjë paralajmëruese për disa probleme shëndetësore. Foshnjat 3-4 muajsh mund të zhvillojnë refleksin që u lejon atyre të marrin frymë përmes gojës.

Sigurisht, mund të ketë raste që ndodh kjo gjë, sidomos kur janë të ftohur. Por nëse ndodh gjithë kohës, duhet ta kontrolloni tek mjeku”, tha Melody.

(ADHD) është një çrregullim i trurit që karakterizohet nga moskujdesi, mospërqendrimi dhe impulsiviteti i hiperaktivitetit që pengon funksionimin ose zhvillimin.

NARAÇI: SEZONI VEROR NË PEDIATRI E SHKODRËS I QETË

Në qytetin e Shkodrës nuk kanë munguar rastet me fëmijët që janë paraqitur çdo javë në pediatrinë e Spitalit me probleme të ndryshme shëndetësore....

Zbulohet “molla e sherrit” mes Luizit, Arbanës dhe Eduardit

Fituesi i spektaklit televiziv "BBV2", Luiz Ejlli ka qenë një ndër këngëtarët më të kërkuar këtë sezon veror. Gjithashtu, ai u bë pjesë...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Pse? Ermal Fejzullahu anulon dy koncerte në Itali

Ermal Fejzullahu ka anuluar dy koncerte në Itali. Lajmin...

FOTO/ Me një vajzë në krahë, Luizi zbulon se kush e bën biond

Fituesi i edicionit të dytë, të spektaklit televiziv "BBV",...

Luana Vjollca në një darkë romantike, por kush është fatlumi?

Moderatorja shqiptare, Luana Vjollca është në qendër të vëmendjes...

Zbulohet “molla e sherrit” mes Luizit, Arbanës dhe Eduardit

Fituesi i spektaklit televiziv "BBV2", Luiz Ejlli ka...