Paralajmërim për prindërit, ja çfarë pasojash do ketë fëmija nëse fle me gojë hapur

Listës së gjërave për të cilat duhet të shqetësoheni si prind nuk i vjen kurrë fundi.

Pjesa më e madhe e nënave dhe baballarëve janë fajtorë që nuk kontrollojnë vazhdimisht frymëmarrjen e fëmijëve të tyre teksa flejnë.

Mënyra se si foshnjat marrin frymë është shumë serioze dhe ka nevojë për përkushtim.

Një nënë ka bërë një postim në Facebook ku paralajmëron të gjithë gratë që të kujdesen për fëmijët pasi frymëmarrja mund të ketë probleme serioze në frymëmarrje, përfshirë deformimet e fytyrës.

Melody Yazdani zbuloi se djali i saj Kian po vuante nga ADHD. Kjo ka ndodhur për faktin se vogëlushi merrte frymë përmes gojës.

“Nëse foshnja apo fëmija juaj fle me gojë hapur, mund të jetë një shenjë paralajmëruese për disa probleme shëndetësore. Foshnjat 3-4 muajsh mund të zhvillojnë refleksin që u lejon atyre të marrin frymë përmes gojës.

Sigurisht, mund të ketë raste që ndodh kjo gjë, sidomos kur janë të ftohur. Por nëse ndodh gjithë kohës, duhet ta kontrolloni tek mjeku”, tha Melody.

(ADHD) është një çrregullim i trurit që karakterizohet nga moskujdesi, mospërqendrimi dhe impulsiviteti i hiperaktivitetit që pengon funksionimin ose zhvillimin.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...