Familja janë personat që ndriçojnë zemrën tonë

Familja janë njerëzit që ndriçojnë zemrat tona, jo ata që na ofrojnë ditë të mbushura me trishtim dhe dobësi. Sepse nuk është i nevojshëm gjaku për të krijuar një lidhje: bashkimi i vërtetë lind nga besnikëria dhe dashuria, jo nga një mbiemër i përbashkët.

Në vitin 2015, një sondazh interesant u botua në Daily Mirror, i cili raportoi detajet e vogla që e bëjnë një familje të lumtur.

Aspektet si kalimi i kohës së bashku, duke qeshur, duke pasur pasione të përbashkëta dhe duke respektuar mendimet e të tjerëve, u konsideruan themelore në jetën e përditshme.

Një familje ofron një shtëpi, një edukim dhe një ushqim, por një jetën e përditshme respekti, dashuria e sinqertë, pjesëmarrja dhe reciprociteti krijojnë një lidhje edhe më autentike. Një lidhje që, në një farë mënyre, mund ta krijojmë edhe me njerëz të tjerë.

Shumë tashmë e dinë se nuk është e nevojshme të kesh të njëjtin kod gjenetik ose certifikatë lindjeje për ta konsideruar dikë si pjesë të zemrës sonë. Familja janë njerëzit që zgjedhim: ata mund të jenë edhe të afërmit, edhe miqtë dhe, pse jo, madje edhe kafshët.

Familja: një institucion social ndonjëherë konfliktual

Si e shpjegon antropologu Lévy-Strauss, familja duhet të jetë modeli ideal që përfaqëson grupin më themelor social të një shoqërie, pika e parë referuese që çdo fëmijë do të ketë në vitet e tij të para të jetës.

Aspekti më i rëndësishëm i një familjeje nuk është që të jetë e përsosur apo që të gjithë janë mbledhur nën një çati, por është e bashkuar me një pikë të tillë që asgjë nuk mund ta prishë.

Askush nuk e zgjedh familjen e tij: ne vijmë në botë sikur të ishim duke rënë mbi një vatër, dhe është fati që përcakton nëse lidhjet që do të krijojmë me prindërit tanë do të jenë të shëndetshme, indiferente apo traumatikë.

Është lidhja më intime e njeriut, por, paradoksalisht, bëhet lidhja më komplekse dhe konfliktuale.

Familja janë gjithashtu njerëzit që zgjedhim

Një marrëdhënie familjare është një grup i vogël shoqëror, i bashkuar nga lidhjet pak a shumë të rëndësishme.

Këto procese mund të testohen edhe me miqtë ose me figura të tjera të rëndësishme që nxisin rritjen tonë personale dhe prandaj mund të konsiderohen si familja jonë, edhe pse nuk ndajnë gjakun tonë.

Megjithëse ka shumë studime që tregojnë se përjetimi i ngjarjeve traumatike në familje mund të përcaktojë cilësinë e marrëdhënieve shoqërore të mëpasshme, çdo rast padyshim është unik dhe i veçantë.

Gjithkush mund të iniciojë marrëdhënie të integruara dhe të shëndetshme që bëjnë të mundur korrigjimin e mangësive të pranishme në jetë.

Vlen të merren parasysh këto dimensione që përbëjnë marrëdhënie pozitive; ato janë të njëjtat dimensione që do të na ndihmojnë të ndërtojmë një familje autentike ose të forcohet ajo që tashmë kemi.

Bazat për ndërtimin e marrëdhënieve pozitive

Nëse doni të ndërtoni marrëdhënie pozitive, është e rëndësishme që të konsideroni elementët e mëposhtëm:

Parimi i reciprocitetit: parimi i dhënies dhe marrjes me ekuilibrin dhe respektin është thelbësor, do të thotë të sjellësh vlerë në jetën e të tjerëve për të arritur kënaqësinë personale.

Komunikimi dhe sinqeriteti: ne të gjithë e vlerësojmë një komunikim të sinqertë që nuk gjykon, që na lejon të rritemi dhe të ndjehemi pjesë e një grupi.

Durimi: të gjithë, herët a vonë, gabojmë dhe jemi në gjendje të mbështetemi te dikush që na tregon empati, mirëkuptim dhe durim, duke na ndihmuar.

Besnikëria: është në lidhje me disponimin dhe angazhimin, që duam të japim më të mirën nga ne, në mënyrë që marrëdhënia të funksionojë falë besnikërisë, jo vetëm ndaj të tjerëve, por edhe parimeve tona.

Kjo kërkon të dimë se si të menaxhojmë konfliktet dhe të luftojmë për njerëzit që duam, madje edhe në kohë të vështira.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...