“E tmerrshme është të mos kesh askënd për të pritur”

Erih Maria Remark lindi në 22 qershor 1898 në Osnabryk të Gjermanisë. Një vit, pasi kishte filluar kolegjin si mësues, në nëntor të vitit 1916 shkruhet në ushtri. Plagoset nga një granatë në këmbën e majtë, krahun e djathtë dhe në qafë. Atëherë fillon të punojë për një roman mbi luftën, shkruan KultPlus.

Në vitin 1938 publikohet në gjermanisht libri i tij, “Tre shokët” në Amsterdam dhe në 20 maj vjen shfaqja e parë kinematografike e këtij romani me regji të Frank Borzage. Sot ju sjellim një fragment të shkëputur nga ky libër.

“…apo ke ngrënë?”
“Jo, jo akoma. Po të prisja ty.”
“Por nuk duhet të më presësh. Kurrë. Është e tmerrshme të duhet të presësh.”
Ajo tundi kokën. “Ti Robby, këto gjëra nuk i kupton. E tmerrshme është të mos kesh askënd për të pritur.”

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...