Fundi i botës është afër, këto janë shenjat që po përmbushen sipas tre feve botërore

Në një periudhë kohore të shkurtër, bota është përballur me një seri katastrofash natyrore, siç janë uraganet e fuqishme që goditën SHBA-të dhe Amerikën Qendrore, disa cuname të vegjël që i pasuan ata, si tërmetet e fuqishme që ranë në Indonezi dhe Greqi.

Disa besimtarë të thekur kristianë thonë se këto janë shenjat e përpikta që paralajmërojnë fundin e botës duke marrë parasysh edhe vendosjen e planeteve në këtë periudhë.

Madje, ka prej tyre që besojnë se çfarë po ndodh në botë është pikërisht për shkak të afrimit të planetit misterioz “Nibiru”, i cili më pas sipas tyre do të përplaset me tokën.

Ndërkohë sipas fesë Islame është parashikuar se kur do të vijë fundi i botës. Ndryshe nga parashikuesit si Nostradamusi,

Fiset maja, baba vanga, në Kuran nuk ka një datë ekzakte se kur do të vijë fundi i botës, por aty tregohen se cilat janë shenjat që do të shohë njerëzimi para se të vijë fundi i botës.

1- Dy grupe të mëdha të luftojnë mes tyre nga ku do të ketë pasoja të mëdha për të dyja palëve, ndërsa që të dyja do të ndjekin të njëjtin besim fetar.

2- Të dalin afër tridhjetë mashtrues e secili prej tyre të shtiret si i dërguar i Allahut.

3- Të hiqet dija fetare.

4- Të shtohen tërmetet.

5- Koha të ikë shumë shpejt.

6- Të shfaqen trazirat, sprovat vështirësitë e stërmundimet).

7- Të shtohen vrasjet.

Por edhe feja hebraike paralajmëron fundin e botës dhe një shenjë ndodhi javën e kaluar.

Profecia e profetit hebraik Ezekiel, rreth fundit të botës, parashikon detet të mbushur me 37 për qind kripësi që lulëzojnë nga jeta.

Niveli i lartë i kripësisë nuk lejon lulëzimin e jetës në Detin e Vdekur, por sipas disa raportimeve të fundit, janë hasur gjallesa të gjalla së fundmi në këtë det.

Dhe një fotoreporter me projektin e Ringjalljes së Detit të Vdekur zbuloi se “profecia ishte e vërtetë”.

Shfaqja e tretë e çuditshme ndodhi këtë javë kur një gjarpër u xhirua duke u zvarritur jashtë murit perëndimor të Izraelit, duke ndërprerë papritur lutjet.

Disa përdorues të internetit e kanë lidhur paraqitjen e gjarprit me gjarprin që tundoi Adamin dhe Evën në Kopshtin e Edenit, sipas Biblës.

Pamjet tregonin gjarprin që trembi një pëllumb dhe disa përdorues në internet e konsiderojnë atë një shenjë se një profeci për ardhjen e Mesisë së shpejti do të përmbushet.

Ndërsa teoritë e panumërta të ‘fundit të botës’ kanë rënë poshtë gjatë dekadave, disa pohojnë se fillimi i “fundit” do të fillojë në vitin 2021.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...